Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią COVID-19, Muzeum w Praszce i Wieluńskie Towarzystwo Naukowe zaprosiło naukowców i znawców tematyki lokalnej na kolejne, 6. Sympozjum Regionalistów Praszka 2021. W programie znalazły się m.in. wykłady poświęcone budynkowi kościoła ewangelickiego w Wieluniu w czasie II wojny światowej czy działaniom władz komunistycznych podejmowanych podczas koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu w dniu 5 września 1971 roku.
Cieszy mnie to, że robimy to wspólnie z Wieluniem. Tutaj jednak Praszkę z Ziemią Wieluńską dużo łączy i te wpływy Wielunia w kulturze są obecne, mimo że jesteśmy teraz administracyjnie przypisani do powiatu oleskiego w województwie opolskim, co też jest dobrą sprawą gospodarczą dla tego regionu. Zawsze, w zasadzie tak po roku, po tej konferencji ukazuje się drukiem tekst będący przedmiotowym podsumowaniem tej konferencji. To są dla nas materiały historyczne, które zostaną, będą świadczyły o tym, że Praszka jednak jest takim punktem na mapie i ważnym historycznie i kulturowo, że coś się tutaj dzieje. Mamy jednostkę muzealną, która bardzo dobrze działa. Potrafi współpracować z innymi jednostkami – i z Wieluniem, Opolem czy z Łodzią. Bardzo mnie to cieszy, myślę, że jest to także taki prestiż i honor dla mieszkańców Praszki – mówił Jarosław Tkaczyński, burmistrz Praszki.
Po zakończeniu 6. Sympozjum Regionalistów uczestnicy konferencji udali się na cmentarz w Praszce, gdzie zapaleniem zniczy i złożeniem kwiatów uczczono pamięć dr. Zbigniewa Szczerbika, byłego dyrektora praszkowskiego muzeum, jednego z pomysłodawców spotkań regionalistów. Od przyszłego roku Sympozja Regionalistów w Praszce nosić będą imię dr. Zbigniewa Szczerbika.