Ekstremalnie wysoka temperatura jest niekorzystna dla naszego organizmu. Powinniśmy się wtedy zaopatrzyć w kremy z filtrem i wodę. Starsze osoby powinny przebywać w cieniu, a młodsze ograniczyć ekspozycję na słońce.
W takie upały, jeżeli nie musimy, to nie opuszczajmy chłodnych pomieszczeń. Nie wychodźmy na zewnątrz, zwłaszcza w mieście, gdzie jest dużo betonowych chodników, budynków, które, nagrzewając się, oddają ciepło, potęgując wzrost temperatury. Natomiast jeżeli musimy wyjść na zewnątrz, to odzież powinna być lekka, przewiewna, nakrycie głowy chroniące nas przed bezpośrednim działaniem słońca. Przy takich temperaturach nieodzowne jest spożywanie dużej ilości płynów, zwykłej wody mineralizowanej, pomiędzy 2-3 litry dla osoby dorosłej. Tu szczególny apel do osób starszych i dzieci, ponieważ same w sobie zawierają dużo mniej wody niż człowiek w sile wieku, to muszą tę wodę uzupełniać – radzi lekarz Sławomir Bąk. – W starszym wieku uczucie pragnienia jest zaburzone i mimo że nie czujemy pragnienia, musimy tę wodę uzupełniać, pijąc płyny.
Ważne jest również, aby nie wystawiać się na słońce na zbyt długo. Opalanie w namiarze jest po prostu szkodliwe i może doprowadzić do poważnych chorób.
Promienie słoneczne działają przede wszystkim termicznie, czyli jeżeli mamy teraz do czynienia z temperaturą powyżej 30 st. C, dochodzącą nawet do 36 st. C, to przede wszystkim nasz organizm rozgrzewa się. Początkowo mamy odczucie gorąca na zewnątrz, czyli poprzez skórę, natomiast jeżeli dochodzi do tak zwanego przegrzania głębokiego, to już grozi zaburzeniami najpierw elektrolitowymi, z zaburzeniami neurologicznymi włącznie. Przy bardzo długiej ekspozycji na słońce dochodzi do denaturacji białka w układzie nerwowym. Natomiast drugim działaniem niekorzystnym jest działanie na naszą skórę, powodując zmiany dermatologiczne, łącznie ze zmianami nowotworowymi – podkreśla Sławomir Bąk.