Warsztaty z animacji poklatkowej, projekcje filmowe, wykłady i analizy filmoznawcze oraz gość specjalny – Stanisława Celińska – to tylko kilka elementów organizowanej w Uniejowie 32. Ogólnopolskiej Konferencji Filmoznawczej. Jest to coroczne, czterodniowe spotkanie szkoleniowe skierowane do edukatorów filmowych. Celem konferencji jest propagowanie wiedzy filmoznawczej i medioznawczej oraz podniesienie kwalifikacji nauczycieli, pracowników instytucji kultury, właścicieli kin i metodyków nauczania. W bieżącej edycji wydarzenia uczestniczy ponad 100 osób z całego kraju. Temat przewodni to „Kino polskich małych ojczyzn”.
Przez 31 lat konferencja zyskała renomę najpoważniejszego i najbardziej prestiżowego wydarzenia tego typu w kraju. Jest to konferencja, która pozwala zastanowić się przez chwilę nad tym, co dzieje się na ekranie. Cieszymy się, że dzięki urzędowi marszałkowskiemu województwa łódzkiego i lokalnym władzom mogliśmy tę konferencję zorganizować właśnie tutaj – mówi wiceprezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi Sławomir Kalwinek.
Dla mnie jest to jak miód na serce. Jestem w miejscu, w którym ogląda się film, gdzie o filmie się dyskutuje, analizuje. Film dla mnie zawsze był sztuką. Dzisiejszy świat jakby o tym zapomniał. Film stał się komercją, zarabianiem pieniędzy. Ta konferencja nie jest straconym czasem, ona nuczy rozmowy – dodaje Irena Kruglicz-Kamińska, przedstawiciel dystrybutora Kino Świat, uczestnik spotkania.
Konferencja zakończy się w niedzielę. Patronat nad wydarzeniem objął marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Fot. lodzkie.pl