Dwa przejmujące przedstawienia „Sąd nad papierosem” i „Szuflada” zaprezentowali dziś uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Rudzie. W szkole odbyło się dziś podsumowanie projektu profilaktycznego pn. „Połączmy się – w grupie siła” z udziałem burmistrza Wielunia Pawła Okrasy i wiceburmistrz Joanny Skotnickiej-Fiuk.
Celem tego programu było zapobieganie wszelkim przejawom demoralizacji, uzależnień, ukazywanie zagrożeń, jakie niosą ze sobą uzależnienia. W ramach projektu zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci oraz debatę. Były to zajęcia realizowane w ramach programu autorstwa Krzysztofa Wojcieszaka, który rekomendowany jest przez Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii. Odbyła się również prelekcja dla rodziców pt. „Profilaktyka zachowań agresywnych i przemocy oraz uzależnień w środowisku szkolnym” – wyjaśnia Marlena Nowak, dyrektor szkoły.
Dzięki temu projektowi nauczyliśmy się, że nie warto palić papierosów, bo są złe, trują. A przede wszystkim nauczyliśmy się, żeby szanować innych – mówi Wiktor Kubiaczyk z klasy VII.
Nie powinniśmy zażywać używek, bo to zagraża naszemu życiu i zdrowiu. I należy szanować innych, bo każdy jest człowiekiem – dodaje Julia Wiśniewska również z klasy VII.
Na realizację projektu szkoła otrzymała dofinansowanie z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, więc nie mogło zabraknąć przedstawicieli tej Komisji na podsumowaniu projektu.
Oglądając spektakl „Szuflada”, po prostu miałem łzy w oczach, tak przejmująco zagrali to, tak to przedstawili – mówił po przedstawieniach Jarosław Rozmarynowski, przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Tak postrzegamy leżącego w parku pijaka, bezdomnego. Mało kto podejdzie do takiego człowieka i zapyta, czy potrzebuje pomocy. Mocna znieczulica nas dopada.
Franciszek Dydyna, radny Rady Miejskiej, mieszkaniec Rudy:
To piękny i wzruszający spektakl. Nadużywanie alkoholu kończy się źle i młodzi ludzie wspaniale to przedstawili.
Bardzo ważne aspekty poruszyła młodzież. Szczególnie teraz w dobie koronawirusa jest to ważne, kiedy dzieci i młodzież uzależniają się od komputerów. Siedzą obok siebie i zamiast rozmawiać piszą przez Internet, ale pokazali też, jak zapełnić pustkę po odrzuceniu np. alkoholu – dodaje Jan Borgul, członek Komisji.
Na podsumowaniu projektu była również Janina Zapłotna, zastępca przewodniczącego Komisji:
Przepiękny spektakl. Uważam, że współpraca z dyrektorami szkół, z nauczycielami, pedagogami jest bardzo ważna, aby edukować młodych ludzi, mówić im o zagrożeniach. I ta piosenka Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat” podsumowała idealnie ten projekt, bo świat jest bardzo dziwny.
Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono dyplomy i nagrody uczniom, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym. Wszyscy, którzy uczestniczyli w tym projekcie pojadą również na wycieczkę do Załęcza Wielkiego na warsztaty edukacyjno-profilaktyczne połączone z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.
Uczniowie część artystyczną przygotowali pod kierunkiem pedagog, Kariny Walęckiej.