Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, Łódzki Dom Kultury i Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy” zapraszają na organizowaną w ramach projektu Łódzkie Pamięta Wojewódzką Inscenizację „Bitwa nad Wartą. Wrzesień 1939″. Na historycznym polu walki, gdzie krwawili w walce z niemieckim najeźdźcą bohaterscy żołnierze m.in. 30 pułku Strzelców Kaniowskich, Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej czy 4 pułku piechoty Legionów, w sobotę 2 września ponad 200 rekonstruktorów odtworzy krwawy bój o linię Warty.
Dramatyczny los bezbronnej ludności cywilnej bombardowanej przez samoloty Luftwaffe i obrona linii polskich umocnień to główne elementy inscenizacji, która rozpocznie się na polach między Beleniem a Strońskiem (gm. Zapolice) o 18:00. Wydarzenie poprzedzi piknik militarno-historyczny, na którym m.in. zobaczyć będzie można wystawę pojazdów i sprzętu bojowego znajdującego się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Urząd Marszałkowski nie zwalnia i zaprasza na kolejne wydarzenia, inscenizacje historyczne, bo przypomnę, że na początku września spotykamy się zawsze w powiecie zduńskowolskim – przypominał Dawid Mazurkiewicz, dyrektor Departamentu Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.
Po inscenizacji odbędzie się nocne upamiętnienie ofiar bitwy, widowisko słowno-muzyczne, w ramach którego w hołdzie zmarłym zostaną zapalone znicze symbolizujące śmierć około 260 polskich żołnierzy.
Ostatnim elementem uroczystości będzie msza święta odprawiona w intencji poległych w bitwie nad Wartą w niedzielę 3 września 2023 r. o godz. 11.00, przy kwaterach wojennych na cmentarzu w Strońsku.
Patronat honorowy nad projektem objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński oraz minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.