Od października 2023 r grupa wolontariuszy prowadzi działania związane z porządkowaniem cmentarza żydowskiego w Praszce, wpisanego do rejestru zabytków. W sobotę od 16.00. zaplanowano projekcję filmową nagranych wywiadów w Kinie „Polonez” w Praszce. Na niedzielę na 15.00 zaplanowano spacer historyczny, który poprowadzi członek Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy Zbigniew Nalichowski.
Jest to cenny zabytek z wielu względów. Jego wyjątkowość, stan zachowania, zarówno układu, obszaru, jak i ilości zachowanych macew. Szacuje się że jest ich około 350-400. Jego wartość historyczna, wartość związana z tożsamością i niepowtarzalnością miejsca, w którym żyjemy. O stanie cmentarza opowiadałam jakiś czas temu na antenie Radia Ziemi Wieluńskiej – mówi Agnieszka Karlak-Bartkowska, inicjatorka przedsięwzięcia. – Aby nastąpiła jakakolwiek zmiana na lepsze, bardzo istotną kwestią w społeczeństwie obywatelskim jest świadomość, stąd wziął się pomysł na projekt. Wraz z moim mężem Waldemarem i synem Leonardem, by móc wesprzeć działania naszej grupy wolontariuszy działających na rzecz zachowania lokalnej pamięci historycznej i miejsc historycznych stworzyliśmy nieformalną grupę „Non omnis moriar”, by pozyskać dofinansowanie projektu „Sąsiedzi”, dotyczącego historii społeczności żydowskiej i cmentarza żydowskiego w Praszce. Projekt jest realizowany w ramach programu NOWEFIO zachowując historię społeczności. Operatorem jest Fundacja Sztuki Przygody Przyjemności ARTS, partnerem jest Centrum Archiwistyki Społecznej. Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030.
W projekcie zaplanowano działania mające na celu zwiększenie wiedzy mieszkańców na temat lokalnej historii, zwiększenie zaangażowania obywatelskiego oraz poczucia tożsamości.
Poprzez wywiady wideo z mieszkańcami. Były to nagrania historii dotyczących społeczności żydowskiej i cmentarza żydowskiego w Praszce. Spotkania archiwalne i gromadzenie zdygitalizowanych zbiorów takich jak listy, fotografie, dokumenty dotyczące społeczności żydowskiej i cmentarza żydowskiego w Praszce. Odnowienie elewacji ściany przylegającej do cmentarza i stworzenie muralu na podstawie wybranych zdjęć z dostępnych zbiorów. Spacer historyczny, otwarcie ekspozycji muralu oraz przybliżenie historii i znaczenia cmentarza żydowskiego dla zachowania tożsamości. Projekcja filmowa nagranych wywiadów wideo z mieszkańcami Praszki, osobami chcącymi podzielić się swoimi wspomnieniami. Udostępnienie zbiorów gdzie stworzyliśmy publiczny dostęp do zbiorów w narzędziach rekomendowanych przez Organizatora czyli Otwarty System Archiwizacji (OSA), oraz w mediach społecznościowych. Na chwilę obecną wraz z uczniami i ich opiekunami z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Praszce na Sportowej, kończymy prace przy muralu. – wymienia Agnieszka Karlak-Bartkowska
Warto dodać, że spacer odbędzie się w inny dzień niż sobota, ponieważ zgodnie z tradycją żydowską na cmentarz nie wchodzi się w czasie szabatu. Na cmentarzu mężczyźni powinni nosić nakrycie głowy. Więcej informacji znajduje się na profilu cmentarz żydowski w Praszce.
Na wydarzenie zaproszeni są wszyscy zainteresowani. Wstęp jest wolny.