Tablicę pamiątkową dedykowaną inspektorowi Józefowi Żółtaszkowi odsłonięto wczoraj w Skomlinie (wczorajszą relację znajdziecie na naszym Facebooku, tam również obszerna fotorelacja oraz film z występu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji). Do jego biografii nawiązał m.in. Jarosław Olbrychowski, prezes stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi:
Przytoczę życiorys dzisiejszego bohatera, inspektora Józefa Żółtaszka, urodzonego 11 kwietnia 1894 roku w Skomlinie, absolwenta Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Ekonomicznych w Łodzi. W czasie pierwszej wojny światowej wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej, od 1916 roku należał do struktur Polskiej Organizacji Wojskowej w Wieluniu, 1917-1918 został komendantem czwartego obwodu POW w Radomsku. Pod koniec pierwszej wojny światowej wziął udział obronie Lwowa. 17 kwietnia 1919 roku ożenił się z Zofią Sobolewską, swoją wieloletnią partnerką, a gościem honorowym na przyjęciu weselnym był marszałek Piłsudski. Od 1 lutego 1919 roku służył w milicji ludowej jako zastępca, od 1 maja 1919 roku jako pełniący obowiązki komendanta okręgu łódzkiego. 1 lipca 1919 roku został przyjęty do policji w Łodzi jako komisarz inspekcyjny województwa łódzkiego. W 1920 roku został członkiem łódzkiego komitetu daru dla marszałka Piłsudskiego. Od 1921 roku komendant powiatowy policji w Brzezinach, gdzie wyróżniał się sumiennością i efektami pracy kryminalnej. W ramach awansu w 1926 roku został komendantem policji w Łodzi. Od 2 grudnia 1926 roku został doceniony i otrzymał awans na zastępcę Komendanta Głównego Policji Województwa Śląskiego. 6 października 1928 roku został głównym komendantem Policji Województwa Śląskiego. Swoje stanowisko piastował najdłużej w historii śląskiej policji – do września 1939 roku, do wybuchu drugiej wojny światowej. 1933-1939 był prezesem śląskiego okręgowego Związku Piłki Nożnej. Taktyka kryminalistyczna była domeną wiodącą inspektora Żółtaszka. Był cenionym teoretykiem, autorem licznych referatów, które wygłaszał na terenie Europy. Pełnił funkcję redaktora naczelnego periodyku policyjnego „Przegląd Policyjny”. Po wybuchu drugiej wojny światowej, w czasie kampanii wrześniowej ewakuowany na Węgry, gdzie został kierownikiem referatu Policji Państwowej w przedstawicielstwie Wojska Polskiego ewakuowanego na Węgrzech. Po wojnie wrócił do Łodzi. Od 1 października 1946 roku rozpoczął pracę w łódzkim magistracie na stanowisku zastępcy naczelnika wydziału kontroli. 1 sierpnia 1947 roku został kierownikiem oddziału planowania ekonomicznego wydziału prezydialnego miasta Łodzi. Umarł nagle 10 sierpnia 1949 roku w wieku 55 lat. Uhonorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Niestety, historia kultywowania pamięci o Żółtaszku kończy się w 2000 roku, kiedy grób komendanta został zlikwidowany ze względu procedury cmentarnej. Drodzy państwo. Jesteście świadkami odsłonięcia tablicy pamiątkowej inspektora Józefa Żółtaszka. Pierwszego miejsca w Polsce, które przywraca pamięć temu człowiekowi. Pragnę podziękować nadinspektorowi Litwinowi, komendantowi policji w Łodzi, dziękuje staroście wieluńskiemu i wójtowi gminy Skomlin – za to, że przywróciliśmy pamięć o tym człowieku.
Sławomir Litwin, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi:
Szanowni państwo, czemu to miejsce i ten czas? To właśnie w Skomlinie w 1894 roku na świat przyszedł Józef Żółtaszek, młody Józio rozpoczął swoją edukację w ośmioletniej klasie gimnazjalnej w Łodzi, zakończył ją w Warszawie z wyróżnieniem. W 1916 roku zaczął bardzo mocno pracować, powiedziałbym służyć w Polskiej Organizacji Wojskowej w Wieluniu, rok później został komendantem czwartego obwodu w Radomsku i przez 2 lata czynnie rozbrajał okupantów. W lipcu 1919 roku został komisarzem inspekcyjnym w Łodzi, by później zostać komendantem powiatowym w Brzezinach, a w roku 1926 został komendantem miejskim w Łodzi, a we wrześniu dostał nominację na podinspektora, by zostać zastępcą komendanta śląskiej policji, a po dwóch latach jej komendantem. Od 1929 roku do wybuchu drugiej wojny światowej. Życiorysem inspektora Żółtaszka można by obdarować kilka osób. Występował ze swoimi referatami na scenach krajowych, ale i na spotkaniach międzynarodowych, np. w Belgradzie czy Antwerpii. Musimy pamiętać, w tym szczególnym czasie, jaki mamy obecnie, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Przekonali się o tym policjanci drugiej Rzeczypospolitej, żołnierze, świat elit, duchowieństwo. Sowiecka Rosja nigdy im tego nie wybaczyła. Czego? Tego, że byli Polakami. Dziś, gdy patrzymy na to, co dzieje się na Ukrainie, musimy szczególnie zadbać o naszą wolność i niepodległość. Musimy ją pielęgnować i o nią dbać.
Poseł Paweł Rychlik:
Naród to przede wszystkim historia ludzi. Sto lat niepodległej Rzeczpospolitej to historia inspektora Żółtaszka, który umiłował sobie wolność i niepodległość. W ten szczególny dzień dla tej lokalnej społeczności należy przywołać również, nawiązując do słów pana generała, tę wartość, którą jest niepodległa Rzeczypospolita. Wydarzenia, które zaczęły się 24 lutego, pokazują jak ważna jest Polska. Dziś, obserwując te wydarzenia za granicami Rzeczypospolitej, należy stwierdzić, że Polska będzie istniała pod warunkiem, że będzie silna. Tylko silna Polska może zagwarantować integralność granic, bezpieczeństwo całego narodu, wszystkich Polek i Polaków. Nie mieli racji ci, którzy w ostatnich latach traktowali Polskę jak stróża, który gasi światło. To silna Polska, silne urzędy są w stanie integralność zabezpieczyć. Dziś dzięki silnej polskiej policji jesteśmy bezpieczni. Jestem przekonany, że Józef Żółtaszek stanie na panteonie wieluńskich bohaterów.
Tablicę odsłonili: poseł Paweł Rychlik; Sławomir Litwin, Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi; Mariusz Krzystyniak, pierwszy zastępca komendanta policji w Katowicach; Jarosław Olbrychowski, prezes stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 roku w Łodzi; starosta wieluński Marek Kieler oraz wójt gminy Skomlin Grzegorz Maras. Tablica została poświęcona przez księdza Jacka Syjuda, kapelana Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego Policji w Łodzi, oraz księdza Adama Weremijewicza, kapelana wojewódzkiego kościoła prawosławnego. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.