Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych to już trzecia inwestycja zwiększająca możliwości Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego. Przed rokiem rozpoczęło działalność Centrum Przetwórstwa Produktów Ogrodniczych, a w czerwcu otwarte zostało Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej z bankiem nasion, w którym przetrzymywane są zasoby genowe roślin ogrodniczych.
Budowa kolejnej inwestycji – Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych – ruszyła w czwartek. Jej wartość to 50 mln zł, a dofinansowanie przyznane przez Zarząd Województwa Łódzkiego z funduszy unijnych to prawie 34 mln zł. Budowa tego ośrodka znakomicie wpisuje się w nasz wojewódzki program Łódzkie Ogrodem Polski. To jest taka naukowa perełka, badawcze centrum, które przekształca tutejszy Instytut w Uniwersytet Ogrodnictwa. Proszę przyjąć zapewnienie, że będziemy dalej wspierać wasze działania również w zakresie wymiany urządzeń badawczych. Oczekujemy wsparcia relacji między Instytutem, a rolnikami, przetwórcami, bo to im przede wszystkim ma służyć – mówił marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber.
Przykład działania samorządu województwa łódzkiego dla wsparcia państwowego Instytutu Badawczego, który pełni zadania ogólnopolskie jest godny podziwu, podziękowania i pochwały. Łódzkie jest liderem we wspieraniu państwowych instytutów badawczych – podkreślał wicepremier Henryk Kowalczyk, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W dwupiętrowym budynku Centrum Innowacyjnych i Zrównoważonych Technologii Ogrodniczych o powierzchni 2,6 tysięcy metrów kwadratowych będzie pięć laboratoriów. W nowym obiekcie będzie też biblioteka IT dla doktorantów i pracowników inżynieryjno-technicznych oraz pomieszczenia przystosowane do pracy zespołu bioinformatycznego, który będzie otwierał nowe możliwości w aplikowaniu o projekty biotechnologiczne na najwyższym poziomie naukowym.
Fot. lodzkie.pl