17 sierpnia 2024 o 19:00 w Sieradzu, w Bazylice Kolegiackiej Wszystkich Świętych a 18 sierpnia o tej samej godzinie w Bełdowie w kościele pw. Wszystkich Świętych – przed nami kolejne dwa koncerty Filharmonii Łódzkiej organizowane w ramach festiwalu Kolory Polski. W Sieradzu wystąpi zespół Jerycho, wykonując utwory Cypriana Bazylika.
Ten pochodzący z Sieradza renesansowy kompozytor dzięki poparciu możnych swego czasu obracał się w kręgu najwyższych dostojników − marszałka Mikołaja Radziwiłła Czarnego, wojewody Olbrachta Łaskiego czy nawet króla Stefana Batorego. Niemałe znaczenie odegrało także jego wszechstronne wykształcenie w duchu humanizmu, bowiem oprócz działalności muzycznej i politycznej zajmował się także poezją i tłumaczeniem łacińskich tekstów.
Na sobotni wieczór Ensemble Jerycho wsparte instrumentalistami pod przewodnictwem Bartosza Izbickiego wybrało szereg pieśni protestanckich Cypriana Bazylika. Utrzymane są w czytelnej fakturze czterogłosowej, niejednokrotnie z odwołaniami do chorału. Do jego najsłynniejszych pieśni, które stały się podstawą polskich, protestanckich kancjonałów, należą „Oratio Dominica to jest Modlitwa Pańska”, „Pieśń nowa krześcijańska” i „Dobrotliwość Pańska”. Program uzupełnią utwory anonimowe oraz kompozycje związanego z Wenecją i Rzymem Jacobusa Arcadelta. Warto zwrócić również uwagę na unikalne brzmienie zespołu – pełne potęgi, nieco szorstkie, co wynika z adaptacji praktyk tradycyjnego śpiewu sakralnego. Muzycy koncertują w Polsce i za granicą, m.in. na festiwalu Pieśń naszych korzeni. W zeszłym roku świętowali dziesięciolecie istnienia. Trzeba też wspomnieć, że od samego początku działalności twórczość Cypriana z Sieradza znajdowała się w orbicie ich twórczych zainteresowań.
Trudno, by kompozycje Bazylika znalazły lepszy anturaż niż świątynia w jego rodzinnym mieście. Bazylika kolegiacka pw. Wszystkich Świętych pozostaje jednym z najbardziej interesujących zabytków regionu. Historia tego najstarszego kościoła w mieście sięga XIV wieku, gdy królował w Europie styl gotycki. Z pierwotnej architektury pozostał zarys, bowiem w XVII wieku świątynię gruntownie przebudowano, zostało także wymienione wyposażenie na barokowe i rokokowe. Ponadto we wnętrzu można podziwiać kilka płócien Wojciecha Gersona oraz sprzęt do sprawowania liturgii z XVII i XVIII wieku – informuje Filharmonia Łódzka.
W Bełdowie wystąpi Cracow Golden Quintet, a w programie koncertu znajdą się między innymi utwory Ignacego Jana Paderewskiego czy Witolda Lutosławskiego.
Fot. materiały prasowe Filharmonii Łódzkiej