„Zakazane piosenki” to hasło tegorocznego koncertu patriotycznego, który jak co roku zorganizował Zespół Szkół Specjalnych w Wieluniu. Na scenie swoje talenty muzyczne zaprezentowali uczniowie wszystkich klas. W tym roku było nieco inaczej, śpiewali nie tylko wychowankowie szkoły, ale i ich nauczyciele oraz rodzice. W programie usłyszeliśmy pieśni patriotyczne nawiązujące do polskiej walki o wolność. Zabrzmiały m.in. „Serce w plecaku”, „Zośka”, „Dziś idę walczyć mamo” i „Teraz jest wojna”. Koncert zgromadził liczną widownię, która w skupieniu wysłuchała wzruszających pieśni utrzymanych w duchu patriotycznym.
Od kilku lat włączamy się w obchody odzyskania niepodległości – wyjaśnia Katarzyna Wyrębak, dyrektorka placówki. – Koncertem patriotycznym zajmują się u nas nauczyciele, pani Aneta Włodarczyk i pan Zbigniew Szpikowski. Co roku staramy się obchodzić odzyskanie niepodległości w innej konwencji. Mieliśmy koncert już przy typowym ognisku, mieliśmy koncert w kościele św. Barbary w ubiegłym roku. W tym roku włączyliśmy całą społeczność szkolną i zaangażowaliśmy rodziców do współpracy. Koncert jest pod nazwą „Zakazane piosenki”. Uczniowie każdej klasy wspólnie z rodzicami wykonują piosenki, których repertuar był wcześniej dostępny. Przychodzili rodzice na próby, dzieci uczestniczyły w próbach, tak że dzisiaj mamy iście wyborową ucztę duchową.
Jest to już tradycja naszej szkoły – mówi Aneta Włodarczyk, nauczycielka ZSS w Wieluniu. – Bierzemy udział w wydarzeniach patriotycznych z wielkim sercem i z ogromnym zaangażowaniem. Dzisiaj było to widoczne, cała społeczność szkolna, rodzice, siostry, bracia, wszyscy zaangażowani w to, żeby przepięknie to wszystko wyglądało. Stroje pożyczone, piosenki wiele razy ćwiczone, naprawdę dzieci bardzo się angażują. Piosenki patriotyczne mają taki szczególny wymiar. Nasze dzieci są bardzo wrażliwe, empatyczne, śpiewały całym swoim ogromnym sercem, to bardzo wzrusza i jednocześnie dopinguje do takich wydarzeń, żeby działy się w naszej szkole, bo to jest to, co dzieci kochają. W tym roku zwróciliśmy szczególna uwagę na pieśni powstańcze, już nie legionistów I wojny światowej, tylko bohaterów powstania warszawskiego. Z racji tego, że 1 sierpnia jesteśmy na wakacjach, dzieci wypoczywają, nigdy nie ma okazji, żeby zająć się właśnie tą tematyką, a dzieci czekały i bardzo chciały, stąd tematyka dzisiejszego koncertu: „Zakazane piosenki”. Rzeczywiście piosenki zakazane, warszawskiej ulicy prezentowali dzisiaj świetnie. Myślę, że długo zostanie ten koncert w pamięci.
Przepiękny koncert, jestem pod ogromnym wrażeniem – mówił Krzysztof Dziuba, wicestarosta powiatu wieluńskiego. – Bardzo serdecznie wam dziękuję za te odczucia. Niezwykle lubię piosenki powstańcze. Często też ich słucham i śpiewam. Powiem szczerze, że odkryłem, mimo wszystko, jedną nową dzisiaj, za co bardzo serdecznie wam dziękuję. Będę w Warszawie, więc też pewnie ta wizyta, dzięki dzisiejszemu koncertowi, będzie miała dodatkowy ładunek emocjonalny, bo przypomnieliście te wydarzenia sprzed 75 lat. Po tym koncercie bardzo serdecznie chciałem pogratulować wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom tak wspaniałego przygotowania. Jestem spokojny, że dzięki wam duch patriotyczny, duch narodowy w naszym społeczeństwie nie zaginie, dalej tak wspaniale śpiewajcie i uczcie się historii naszej wspaniałej ojczyzny.
Na zakończenie piosenkę finałową „Marsz Żoliborza” wspólnie zaśpiewali wszyscy nauczyciele. Udało się namówić nauczycieli, by wspólnie zaśpiewali – dodaje Aneta Włodarczyk. – Chociaż niektórzy się bronili, bo ze śpiewem nie mają za wiele wspólnego, ale dzielnie wystąpili za co szczególnie jestem wdzięczna, bo nie jest to łatwe stanąć nagle przed wszystkimi, czego na co dzień się nie robi. Chylę czoła i jeszcze raz wszystkim dziękuję.
Koncert przebiegał w miłej, patriotycznej atmosferze wspólnego śpiewu, radości, ale i wzruszenia.
Komentarze