To było już siedemnaste spotkanie numizmatyków w Praszce. Kilkadziesiąt osób z niemal całej Polski spotkało się w Muzeum w Praszce, by wymienić się doświadczeniami i poznać kilka nowych faktów, opinii czy wyników badań prowadzonych przez kolegów i koleżanki po fachu.
Tegoroczna edycja wróciła po przerwie spowodowanej epidemią – i to ze zdwojoną siłą, bo przybyli na seminarium numizmatyczne pasjonaci wysłuchali aż siedmioro prelegentów, którzy opowiadali m.in. o monetach i mennictwie z Krakowa z okresu od X do XII wieku czy propagandzie przekazywanej na monetach i banknotach, także w odniesieniu do lokalnych bonów zastępczych.
Te nasze spotkania trwają już siedemnaście lat. Ja miałem to szczęście, że uczestniczyłem, chyba z jedną przerwą, we wszystkich seminariach – mówi Józef Dembiniok, moderator tegorocznego spotkania. – Szczególnie po dzisiejszym seminarium muszę zaznaczyć, że wystąpienia i referaty są coraz większej wartości, coraz bardziej merytoryczne. Można się zapoznać z nowymi, ciekawymi przemyśleniami na różne tematy związane z numizmatyką. (…) Widzę, że zaangażowanie obecnej dyrekcji, mimo że zabrakło kolegi Andrzeja Musiała i Zbyszka Szczerbika, którzy byli takimi promotorami, pani dyrektor stara się dalej to kontynuować i jak widzimy udaje się.
Cieszyć może na pewno fakt, że wśród uczestników praszkowskiego seminarium pojawiają się nie tylko nowi prelegenci, ale także ci, którzy przybywają na spotkanie po to, by rozwijać swoja pasję i pogłębiać wiedzę. Niestety jest wśród nich ciągle za mało młodych osób, co z bólem podkreśla Józef Dembiniok.
W numizmatyce młodych ludzi jest coraz mniej. To bardzo smuci. Jest dużo więcej innych zainteresowań, a poza tym w numizmatyce potrzebna jest wiedza. To nie jest tak, że tylko coś się zbiera. Trzeba się tym interesować, czytać, wiedza jest potrzebna szczególnie jeśli dotyczy tej numizmatyki starszej, na przykład antycznej.
O tym, że samo kolekcjonowanie to jeszcze nie pasja numizmatyczna mówi także Wiesław Pawłowski z Lublina. Choć od samego zwykłego zbierania może się zacząć, to jednak by mówić o sobie pasjonat numizmatyk, potrzeba wiedzy, badań, poszukiwań. Prawdziwy kolekcjoner to jego zdaniem ktoś dociekliwy. Mam monetę, to muszę wiedzieć o niej wszystko i to nie chodzi tylko o pieniądze, ale o każdy rodzaj kolekcjonerstwa. Dostajesz szablę po dziadku i sprawdzasz, kto ją wykuł, jaka fabryka i czy na pewno jest to oryginał itd. To wszystko jest istotne. Czy rękojeść jest oryginalna, czy pochwa jest oryginalna, czy ma taki sam numer, jeśli jest to broń seryjna, czy jest to wszystko zgodne ze sobą. Szukamy. I na tym polega badanie i w trakcie takich poszukiwań mogą wyjść bardzo ciekawe rzeczy.
Posłuchaj całej rozmowy z Wiesławem Pawłowskim:
Kolejne spotkanie numizmatyków w Praszce zaplanowane jest zgodnie z przyjętą tradycją na drugą połowę września przyszłego roku.