Towarzystwo Przyjaciół Pajęczna zorganizowało sesję popularnonaukową dotyczącą ziemi pajęczańskiej – jej kultury, ludzi, zabytków czy walorów przyrodniczych.
Przed nami trzy godziny prelekcji bardzo ciekawych, które są krótkie, a pełny tekst będzie opublikowany w książce, która wydamy dzięki funduszom z budżetu obywatelskiego. To już trzeci projekt realizowany przez nasze stowarzyszenie z budżetu obywatelskiego. Dziś nasze stowarzyszenie, gminy powiatu pajęczańskiego, Zespół Szkół w Pajęcznie i Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego – wspólnymi siłami postaramy się przekonać jak najciekawsze informacje o naszej historii, przyrodzie, tradycji, walorach ziemi pajęczańskiej. Będzie też sentymentalnie, przygotowane są stare fotografie, jest mapa lotnicza z 1939 roku i fotografie odtworzone z tamtych czasów i współczesne. Liczę też na przybycie starszych mieszkańców Pajęczna, będzie też młodzież.
– mówiła prezeska Towarzystwa Przyjaciół Pajęczna Bożena Szczerkowska na żywo na naszej antenie tuż przed rozpoczęciem sesji.
Ta odbyła się przy wsparciu kilku instytucji, ale też burmistrza Pajęczna Piotra Mielczarka, który był członkiem- założycielem stowarzyszenia.
Dziękuję, że znaleźliście państwo czas, aby być tutaj z nami. Działalność stowarzyszenia jest bardzo prężna, to działalność, która wykracza poza ramy popularnonaukowe, ale to obszerny zakres działalności. Również prowadzenie cyklu zajęć dla ducha i ciała to jest domena Towarzystwa Przyjaciół Pajęczna. Dzisiejsze wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez udziału środków województwa łódzkiego. To wydarzenie jest efektem realizacji budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego, w którym po raz kolejny nasze stowarzyszenie wystartowało i otrzymało grant. Dziękuję marszałkowi i całemu Sejmikowi za to, że takie środki przeznaczacie. Po raz kolejny mamy możliwość z tego korzystać. Bardzo się cieszymy, że one są, bo dbanie o lokalną tradycję, historię, ale też o ciało i ducha to sprawa niezmiernie ważna. Dziś chcemy się skoncentrować na historii tego miejsca, które jest dla nas najbliższe. Nie będziemy się dzielić na miejscowości czy sołectwa. Przyszliśmy tutaj wysłuchać historii, które pewnie powtarzane są w domach z ust do ust, a celem jest, aby to utrwalić. Cieszę się, że udaje się ten cel realizować. Efektem tej sesji będzie wydawnictwo, które będziecie państwo mogli dostać. Dbanie o pamięć, o historię są niezwykle ważne.
– mówił burmistrz Mielczarek.
Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu z budżetu obywatelskiego województwa łódzkiego.
Bardzo chwalebna inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Pajęczna, rewelacyjnie państwo działacie, potraficie pisać wnioski, potraficie korzystać ze środków zewnętrznych, To jak aktywizujecie społeczeństwo lokalne, jeśli chodzi o budżet obywatelski, to wartość sama w sobie. Nie wystarczy tylko napisać dobry wniosek, ale też trzeba lokalną społeczność zmobilizować, aby za tym wnioskiem zagłosowała. Nasze miasto ma wielowiekową historię miasta zawsze wolnego, rządowego, z tego co ja wiem, oczywiście historycy mogą mnie poprawić. Po raz pierwszy na mapach i dokumentach pojawia się jako włości oprawne wdowie wdowy po Bolesławie Krzywoustym Salomei. – mówiła Iwona Koperska, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Swoje wykłady podczas sesji zaprezentowali m.in. Bożena Hałaczkiewicz, kierowniczka pajęczańskiej filii Biblioteki Pedagogicznej, która podlega pod Centrum Rozwoju Województwa Łódzkiego (o publikacjach na temat Pajęczna i ziemi pajęczańskiej, które można dostać w bibliotekach na jej terenie), Andrzej Kuchciak, nauczyciel języka polskiego i filozofii z Zespołu Szkół w Pajęcznie (o walorach przyrodniczych ziemi pajęczańskiej), Anita Skorupska-Bernaś, nauczycielka języka polskiego w Zespole Szkół w Pajęcznie (o dworach i dworkach w powiecie pajęczańskim), Jadwiga Pach, wieloletnia nauczycielka historii w Zespole Szkół w Pajęcznie, współautorka monografii „Pajęczno poprzez wieki” (o obrzędach i tradycjach m.in. związanych z katarzynkami. To wystąpienie możecie obejrzeć tutaj) oraz Krzysztof Pach, nauczyciel historii, również współautor wspomnianej monografii Pajęczna (mówił o chłopskiej chacie i mieszczańskim domu).
Wydarzenie transmitowaliśmy na żywo na naszym Facebooku (KLIK)
Sesja rozpoczęła się od wykonania przez Jakuba Hesa piosenki „Moje Małe Miasto”, która powstała w 2014 roku i nie bez powodu jest znana wielu mieszkańcom Pajęczna: