Depresja to choroba, która stanowi obecnie czwarty najpoważniejszy problem na świecie. Dominującym objawem są zaburzenia nastroju, zwłaszcza długotrwałe poczucie przygnębienia. Chory przestaje cieszyć się życiem, traci zainteresowanie sprawami, które dotychczas były dla niego ważne i zaniedbuje obowiązki. Czuje się pozbawiony energii, odczuwa lęk i ma trudności z podejmowaniem decyzji oraz planowaniem. W niedzielę obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. To czas w którym każdy z nas powinien zatrzymać się na chwilę i spróbować dostrzec niepokojące objawy u bliskich, znajomych czy u samego siebie, czy aby na pewno to tylko złe samopoczucie czy po prostu gorszy dzień. Utrzymująca się długo depresja może się stać poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Dotknięta nią osoba ma kłopoty z funkcjonowaniem w pracy, w szkole, w rodzinie. W najgorszym przypadku depresja może prowadzić do samobójstwa.
Symptomy depresji są kluczowe – wyjaśnia Aldona Franelak-Kubonik, psycholog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieluniu. – Najczęściej wiążą się z obniżonym nastrojem i na poziomie nastroju, na poziomie emocjonalnym to jest wzmożony niepokój, który jest często nieuzasadniony, bez żadnej konkretnej przyczyny. Jest także poczucie bezsensu, beznadziejności. Pojawiają się myśli samobójcze. Może być taka niska samoocena, obniżone poczucie własnej wartości, towarzyszy nam często brak wiary we własne wartości, przerastają nas nawet najmniejsze czynności. Słaba tolerancja na frustrację, na niepowodzenia. Taka chwiejność emocjonalna, czyli zmienność nastrojów. Ponadto na poziomie zachowania może pojawić się utrata zainteresowania i zdolności do odczuwania radości. Zaburzenia łaknienia, czyli albo brak apetytu, tak jest najczęściej, albo nadmierne objadanie się. Zaburzenia snu się pojawiają, tutaj najczęściej pojawia się bezsenność, ale może też pojawić się wzmożona senność (…).
Jakie czynniki mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania?
Przede wszystkim należy zadbać o dobre relacje z rodziną, z najbliższymi – dopowiada Aldona Franelak-Kubonik. – To nasza najlepsza grupa wsparcia, to nasi najwierniejsi przyjaciele. Dlatego należy spędzać, jak najwięcej wolnego czasu razem, rozmawiać o tym, jak minął dzień, rozwiązywać wspólne problemy, starać się rozumieć siebie nawzajem i akceptować się. Kolejny czynnik to zadbać o prawidłowe relacje i wsparcie ze strony przyjaciół, znajomych, grupy rówieśniczej. Każdy z nas powinien regularnie spotykać się z przyjaciółmi, odświeżać dawne znajomości, pamiętać, że zarówno my sami, jak i inni, możemy potrzebować wsparcia, tak samo podzielenia się też czymś radosnym czy miłą informacją. Zadbać należy także o zdrowy sen. Sen to jeden z najistotniejszych czynników warunkujący dobry nastrój. Ważna jest długość snu, jakość oraz miejsce i czas zasypiania. Istotne jest, aby odpoczynek był regularny, ciągły i odpowiednio długi. Bardzo ważny jest tutaj zdrowy styl życia, myślę tutaj o zdrowym ruchu. Aktywność fizyczna znacząco też wpływa na nasze samopoczucie. Osoby, które regularnie ćwiczą cieszą się lepszym nastrojem i mają mniejszą skłonność do depresji (…). Należy sprawiać sobie drobne przyjemności, czyli pierwszym krokiem może być spisanie na kartce listy aktywności, które sprawiają nam przyjemność. Należy stosować zasadę im więcej tym lepiej. Nie muszą to być czynności jakieś czasochłonne. Należy wyznawać zasadę, że mała rzecz, a cieszy. Należy również poszerzać horyzonty, czyli włączać się w różne aktywności dodatkowe, działalność w różnych organizacjach czy stowarzyszeniach, dodatkowa działalność, która spowoduje, że czujemy się ważni i potrzebni. bezinteresowna pomoc dla innych czy robienie czegoś, co się lubi jest bardzo ważnym elementem naszego funkcjonowania. Być w dobrej relacji z sobą, to jest kluczowe zadanie, niełatwe, czyli pełna akceptacja siebie. Zadbanie o to, żeby każdego dnia pojawiła się chwila dla siebie (…).
Posłuchaj rozmowy z psycholog Aldoną Franelak-Kubonik:
W leczeniu depresji najważniejsze jest, aby osoba chora potrafiła zrozumieć co jej dolega, jednocześnie nie bała się o tym rozmawiać. Jeżeli zauważymy u siebie bądź u naszych najbliższych pierwsze symptomy choroby to najlepiej udać się do specjalisty.