21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Psychologa. Celem jego działalności jest niesienie profesjonalnej pomocy innej osobie w rozwiązywaniu trudności życiowych i osiąganiu lepszej jakości życia na drodze rozwoju indywidualnych możliwości oraz ulepszaniu kontaktów międzyludzkich. Naczelną wartością dla psychologa jest dobro drugiego człowieka. Najważniejsze jest to, by być otwartym na pomoc drugiej osoby i świadomym, że skorzystanie z pomocy specjalisty nie jest oznaką słabości, lecz siły.
Wizyta u psychologa rozpoczyna się od zapoznania z pacjentem, zaznajomienie z celem wizyty i oczekiwaniami klienta – informuje Monika Szewczyk-Cieśla, psycholog. – Udzielam informacji dotyczących tajemnicy zawodowej, przechowywania dokumentacji psychologicznej, ponieważ pacjent powinien o tych istotnych rzeczach wiedzieć. Wizyta też różni się w zależności od pacjenta i od celu samej wizyty, ponieważ jeżeli mamy do czynienia z dzieckiem, będzie niezbędna zgoda rodzica bądź opiekuna prawnego, jego obecność. W przypadku badania psychologicznego wykorzystującego testy psychologiczne również potrzebna jest taka zgoda pisemna badanego na przeprowadzenie badania. Jeśli chodzi o konsultacje czy badania, często zawierany jest kontrakt terapeutyczny pod koniec takiego spotkania. Pierwsza wizyta jest wizytą zapoznawczą, w której orientujemy się w temacie i decydujemy, jak dalsze spotkania będą postępowały. Prowadzę konsultacje dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najczęściej zgłaszają się pacjenci z problemami dotyczącymi trudności wychowawczych, trudności emocjonalnych związanych z radzeniem sobie ze stresem, zgłaszają się pacjenci, którzy doznają, doświadczają kryzysu życiowego, np. utratę bliskiej osoby, rozwodu, poronienia, choroby nowotworowej, ale także osoby, które borykają się z różnymi problemami, zaburzeniami psychicznymi. Nadrzędnym celem psychologa i jego pracy jest dobro osoby badanej. Udziela on profesjonalnej pomocy, dbając o poszanowanie godności i potrzeb osoby, która się zgłasza. Ważną cechą psychologa jest umiejętność słuchania oraz wstrzymywania się od osądzania. W przypadku diagnozy konieczna jest biegła znajomość narzędzi diagnostycznych i umiejętność posługiwania się nimi, a także ich adekwatnego doboru w zależności od celu badania (…). Wizyta u psychologa może nie tylko pomóc osiągnąć równowagę życiową, rozwiązać wiele problemów, ale psycholog stara się zawsze działać na dobro badanego, jeżeli człowiek ma wątpliwości, stoi w obliczu jakiegoś kryzysu, w obliczu jakiejś trudności czy boryka się z trudnościami natury psychicznej, ta wizyta może mu wiele dać, ponieważ może też pokierować do dalszego leczenia, np. do lekarza psychiatry, jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami psychicznymi. W przypadku terapii indywidualnej czy dla par jest możliwość naprawy tych relacji, poradzenie sobie z problemem. W obecnych czasach jesteśmy narażeni na dużo stresujących, niebezpiecznych czynników, więc taka wizyta może jak najbardziej pomóc utrzymać nam dobrostan psychiczny.
Często ludzie boją się, że psycholog będzie opowiadał o intymnych szczegółach dotyczących jego życia. Pamiętajmy więc, że psycholog jest objęty tajemnicą zawodową.
Psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa – dodaje Monika Szewczyk-Cieśla. – Pacjent jest o tym informowany na pierwszej wizycie. Zawsze staram się, stosując oddziaływania psychologiczne, dbać o przestrzeganie tej reguły i stworzyć pacjentowi bezpieczne, pełne akceptacji środowisko, w którym będzie mógł się otworzyć na moje oddziaływania. Psycholog jest zwolniony z tajemnicy zawodowej tylko w przypadku, kiedy pacjent zagraża swojemu życiu lub życiu innej osoby.
Warto skorzystać z możliwości, jakie oferuje nam współczesna psychologia i razem z pomocą specjalisty znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.
Fot. kompilacja grafik z pngtree.com