Kilkanaście prac malarskich Anety Jaźwińskiej, uczestniczki plenerów im. Jerzego Dudy Gracza w Kamionie, można obejrzeć w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Wernisaż wystawy pt. ”Piękno stworzenia” z udziałem malarzy, którzy obecnie uczestniczą w plenerze, miał miejsce wczoraj z zachowaniem reżimu sanitarnego.
Znam Anetkę od wielu lat, przyjeżdża do nas na plenery i jest jedną z niewielu artystek pracujących bezpośrednio w plenerze – mówi Alina Sibera, komisarz plenerów w Kamionie. – O każdej porze roku, w obojętnie jaki dzień, czy pochmurny, czy deszczowy, czy jak jest słońce, Anetka siedzi i maluje. Można ją zawsze spotkać, jak maluje w Kamionie.
Na pewno staram się docierać do prawdy. I wychodząc w teren, uważam to za powinność, aby poznać dany moment, daną chwilę i zatrzymać w kadrze to światło, ten zapach, ten wiatr, ten moment. Ten jeden jedyny, który jednym gestem pędzla, barwą, techniką, która narzucona jest mi poniekąd przez temat, który spotykam w pejzażu, może być tylko i wyłącznie wtedy do końca prawdziwy i przeżyty. Praca ze zdjęcia nie daje nam takich możliwości, gdyż mamy za dużo czasu na spekulacje i manipulację plamą, kreską, temperaturą, barwą czy różnego rodzaju mediami. Natomiast tu, w pejzażu, musimy podejmować szybkie decyzje, które wynikają z tej chwili, z tego światła, z tego momentu, z tego wiatru – mówi Aneta Jaźwińska.
Z jednej strony są tutaj kompozycje kwiatowe, takie ogrody, z drugiej urwiste zbocza, morze, marynistyczne tematy. Na wprost jest obraz pomarańczowo – brunatny i mnie to przypomina Chorwację. Ja byłam w Chorwacji i tam ziemia jest ruda. Podziwiam spostrzegawczość tej pani, że wszystko zauważa w tej przyrodzie, a po drugie, że potrafi tak po mistrzowsku to namalować – mówi Jadwiga Kowalczyk, wieluńska lekarka, która uwiecznia na kliszy róże wydarzenia z życia miasta.
Aneta Jaźwińska urodziła się w Warszawie. Studia artystyczne rozpoczęła w 1991 roku w Ontario College of Art w Toronto. Później kontynuowała je w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z projektowania graficznego rozszerzony o aneks z malarstwa i grafiki warsztatowej u prof. Juliana Pałki obroniła z wyróżnieniem w 1997 roku. Od 1996 roku jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Od 1998 roku prowadzi zajęcia w pracowni Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki EAS. W 2010 roku uzyskała doktorat na Wydziale Grafiki i Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Autorka wielu wystaw indywidualnych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Aktualnie wykłada w WIT Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej i Zarządzania pod Auspicjami Polskiej Akademii Nauk.