To wyjątkowy prezent pod choinkę dla wszystkich mieszkańców Łódzkiego. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Łodzi powołała trzy nowe rezerwaty przyrody – dwa z nich położone są na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Rezerwat przyrody to jedna z form ochrony przyrody, która obejmuje obszary wyjątkowe, zachowane w stanie naturalnym lub mało zmienionym. Są to obszary o wysokich walorach przyrodniczych. Na terenie województwa łódzkiego jeszcze do listopada mieliśmy 87 rezerwatów przyrody a od grudnia jest ich 90. Jest to inicjatywa Lasów Państwowych o nazwie „100 rezerwatów przyrody” podjęta na 100-lecie Lasów Państwowych. Nowe rezerwaty powstały dzięki zarządzeniom Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Nowy rezerwat „Bory nad Pilicą” powstał w Sulejowskim Parku Krajobrazowym. Jest położony w gminie Ręczno w powiecie piotrkowskim i zajmuje niemal 24 ha. Został powołany z troski o oligotroficzne bory sosnowe, w których występują ważne dla nauki, chronione gatunki roślin. Kolejny rezerwat to „Rokita”. Położony jest w powiecie skierniewickim, na terenie Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Powstał po to, by zachować ze względów naukowych i dydaktycznych fragment naturalnej, głęboko wciętej doliny rzeki Rokita z cennymi zbiorowiskami leśnymi. Trzeci z nowo utworzonych rezerwatów to „Bagno w Ewinie” w gminie Gidle w powiecie radomszczańskim. Na tym obszarze szczególnej ochrony wymaga torfowisko i sosnowy bór bagienny, w którym występuje długosz królewski, czyli zagrożony gatunek paproci – mówiła Katarzyna Krakowska, dyrektorka Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska powiększyła też powierzchnię trzech już istniejących rezerwatów przyrody. Rezerwat „Konewka”, położony w Spalskim Parku Krajobrazowym ma teraz ponad 113 ha, a rezerwat „Las Jabłoniowy” na terenie Sulejowskiego Parku Krajobrazowego zajmuje już niemal 20 ha. Największe zmiany dotyczą rezerwatu „Dębowiec” w powiecie radomszczańskim. Jego powierzchnia zwiększyła się niemal czterokrotnie i wynosi obecnie prawie 206 ha.
Fot. archiwum ZPKWŁ