Wczoraj (1 czerwca) w Akademii Muzycznej w Łodzi odbyła się konferencja „Nastoletnia depresja – oczami lekarza, psychoterapeuty, rodzica i nastolatka…”. Problem bardzo poważny, bo szacuje się, że nawet 20% młodzieży w Polsce cierpi z powodu zaburzeń depresyjnych.
Depresja wśród dzieci i młodzieży jest coraz bardziej widoczna, również w naszym regionie. Wynika to z wielu powodów. Jednym z nich są zmiany cywilizacyjne. Doświadczają ich również ludzie młodzi, którzy muszą odnajdywać się w nowych sytuacjach, nie mając żadnego doświadczenia. Młody człowiek wszystko przeżywa bardziej, zarówno radość i euforię, ale też smutek, strach i lęk. Jako samorząd województwa łódzkiego mamy świadomość, jakie to ważne. Jesteśmy odpowiedzialni za to, by pomagać tym, którzy potrzebują pomocy. Musimy więc wyposażyć się w odpowiednią wiedzę – mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Samorząd województwa łódzkiego wspiera psychiatrię dziecięcą na wiele sposobów. W budynku przy ul. Mielczarskiego 35 w Łodzi rozpoczęło właśnie działalność Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży „Przystań”. Powstało ono przy Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, jednostce podległej samorządowi WŁ. Do placówki można już się zgłaszać, licząc na interwencję w niepokojących przypadkach.
Organizatorem konferencji „Nastoletnia depresja – oczami lekarza, psychoterapeuty, rodzica i nastolatka…” było Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Fot. lodzkie.pl