To była piękna uroczystość. Dzień Patrona Szkoły 72 Pułku Piechoty „Radom” rozpoczął się przemarszem uczniów, żołnierzy, lokalnych samorządowców i mieszkańców na cmentarz wojenny, gdzie odbył się apel poległych z udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Kompanii Honorowej 15 Brygady Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu oraz amerykańskich wojskowych.
Krótką historię walk 3 września 1939 roku przedstawiła Anna Lipińska, nauczycielka języka polskiego:
Dumny może być naród i jest dumny, kiedy ma takich bohaterów – mówił podczas uroczystości Michał Janik, dyrektor Szkoły Podstawowej 72 Pułku Piechoty „Radom” w Konopnicy. – 83 lata minęło od chwili, kiedy 55 żołnierzy 72 Pułku Piechoty oddało swoje życie na ziemi konopnickiej w obronie naszej Ojczyzny. Cyprian Kamil Norwid mówił: „ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, to obowiązek pielęgnowania tradycji narodowych”. I ta pamięć, tradycja, zaszczyt nie obowiązek pozwoliła nam spotkać się w tym wyjątkowym miejscu, w którym spoczywają żołnierze polegli w walkach o naszą Ojczyznę. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do zatrzymania się, do refleksji i zadumy. Jestem dumny, że przed wieloma laty patronem naszej szkoły został 72 Pułk Piechoty im. Dionizego Czachowskiego, broniący heroicznie przeprawy przez Wartę. Społeczność szkoły, wybierając tego patrona, odwołała się do tradycji miejsca, naznaczonego bohaterstwem i najwyższym poświęceniem jakim jest życie.
Wójt gminy Konopnica Grzegorz Turalczyk przypomniał historię powstania cmentarza wojennego, który stworzono, by godnie pochować i uczcić pamięć obrońców polskiej ziemi:
Ci, którzy tutaj są pochowani, swoim męstwem, swoim oddaniem przejawiali miłość do ojczyzny – mówił z kolei Marek Kieler, starosta powiatu wieluńskiego. Włodarz powiatu odniósł się także do sojuszy i wagi NATO w utrzymaniu pokoju w Europie:
Po raz pierwszy na tę uroczystość do Konopnicy przybył dr hab. Dariusz Rogut, dyrektor IPN w Łodzi:
Uważam, że ten cmentarz w Konopnicy i wszystkie cmentarze w Polsce i w Europie z oficerami, żołnierzami Wojska Polskiego są wyjątkowe, bo leżą na nim wierni żołnierze II Rzeczpospolitej, żołnierze, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. (…) Dziękuję wam, że dbacie o to miejsce i pamiętacie o bohaterskich żołnierzach Wojska Polskiego.
Ppłk Daniel Jurewicz, szef WCR w Sieradzu, podkreślał, że takie uroczystości, jak w Wieluniu 1 września i w Konopnicy 2 września są najcenniejszą lekcją historii, szczególnie dla tych najmłodszych i młodzieży:
Po raz czwarty mamy możliwość poznać historię tamtych dni i skonfrontować ją z opowieściami naszych ojców.
To jest szczególny rodzaj opowieści. Niech pan nadal kontynuuje piękną tradycję. Niech pan w dalszym ciągu zaszczepia młodzieży przywiązanie do tego miejsca. Niech młodzież wie i niech młodzież pamięta – tymi słowami zwrócił się do dyrektora szkoły Michała Janika Andrzej Mędrzycki.
Po uroczystościach na cmentarzu dzieci, młodzież i zaproszeni goście przeszli na teren szkoły, gdzie odbył się Piknik Wojskowy z występami dzieci, pokazem sprzętu wojskowego i żołnierską grochówką.
Organizatorami uroczystości byli: Grzegorz Turalczyk, wójt gminy Konopnica, Michał Janik, dyrektor Szkoły Podstawowej im. 72 Pułku Piechoty „Radom” w Konopnicy, mjr Dariusz Rozkosz, komendant WZW w Łasku, ppłk Daniel Jurewicz, szef WCR w Sieradzu, płk Wojciech Daniłowski, dowódca 15 BWD w Sieradzu, i Andrzej Mędrzycki, Prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 72 pp im. Dionizego Czachowskiego.
Na uroczystość zapraszaliśmy tutaj.