Przez ostatnie 2 lata na obszarze 37 gmin zostało utworzonych 37 siłowni napowietrznych wraz z innowacyjnymi oznaczeniami w postaci kodów QR, za pośrednictwem których powstała elektroniczna mapa z lokalizacjami tych siłowni. Inwestycje zostały zrealizowane dzięki projektowi współpracy 4 Lokalnych Grup Działania: “Ziemia Wieluńsko – Sieradzka”, “Podkowa”, “Przymierze Jeziorsko” i “Kraina Wielkiego Łuku Warty”. Projekt o nazwie “SPORT – Siłownie Punktem Obszaru Rekreacji Turystycznej” podsumowano wczoraj w Ośrodku „Zacisze” w Konopnicy.
Konferencję promocyjno – podsumowującą z udziałem przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, włodarzy gmin i instytucji, zorganizowała LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”, na której terenie powstało najwięcej siłowni plenerowych w takich miejscowościach, jak Pajęczno, Grębień, Rusiec, Rząśnia, Radoszewice, Zamoście – Kolonia, Piekary, Szczerców, Toporów, Kałduny, Działoszyn, Huta, Łękińsko, Ścichawa, Kamyk, Brudzice, Dworszowice Kościelne i Drobnice.
Zrealizowanie tego projektu jest dla nas wielkim sukcesem – mówi Danuta Kuśnierczyk, prezes LGD „Kraina Wielkiego Łuku Warty”. – Dlatego, że w każdej gminie powstała siłownia, miejsce do rekreacji i wypoczynku zarówno seniorów, jak i młodych ludzi i cieszymy się z tego, że są to miejsca przez nas zainicjowane do zagospodarowania. I w przyszłości samorządy, wójtowie, burmistrzowie planują tam wykonanie placów zabaw, czyli stworzenie większego obszaru do wypoczynku dla mieszkańców swojej gminy.
Projekt ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców, aktywizację tych mieszkańców, podniesienie atrakcyjności obszaru objętego projektem współpracy oraz rozwój współpracy między podmiotami będącymi LGD – dodaje dyrektor biura, Agata Nowak.
Koordynatorem projektu była LGD „Ziemia Wieluńsko – Sieradzka”, na obszarze której powstało 10 siłowni w: Brąszewicach, Niemierzynie, Sieńcu, Wróblewie, Złoczewie, Chotowie, Naramicach, Smardzewie, Gozdach i Łagiewnikach.
Głównym celem było stworzenie punktów rekreacyjnych za pomocą siłowni zewnętrznych o szerokim zakresie, ponieważ do współpracy przystąpiły cztery Lokalne Grupy Działania, powstało 37 siłowni, ale też i każda z LGD miała dodatkowe zadanie. W naszym przypadku było to utworzenie dokumentacji fotograficznej, w przypadku LGD „Przymierze Jeziorsko” stworzenie QR kodów, co powiązaliśmy z naszą dokumentacją fotograficzną i powstała mapa wszystkich siłowni, którą można za pomocą QR kodu odczytać i przenieść wirtualnie na każdą ze stron wszystkich grup LGD. Obszary, na których te punkty powstały, będą bardziej atrakcyjne – mówi Piotr Kędzia, kierownik biura LGD „Ziemia Wieluńsko – Sieradzka”
Dzięki projektowi współpracy „Sport” na naszym terenie powstało 5 siłowni plenerowych. Wszystkie siłownie mają po 4 sprzęty, więc są dość dobrze wyposażone. Myślę, że jest to odpowiedź na zapotrzebowanie naszych mieszkańców, którzy bardzo dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Dzięki temu mogą ćwiczyć, dbać o formę i spędzać miło czas w swoim otoczeniu – mówi Paulina Stańczyk, koordynator projektu z LGD „Podkowa”, na której terenie siłownie powstały w: Swędzieniejewicach, Kazimierzewie, Poddębicach, Szadkowicach – Ogroidzimiu oraz w Czechach.
Takie inicjatywy, które łączą Lokalne Grupy Działania, działające w ramach jednego regionu, są bardzo cenne – podkreśla Wiktor Baranowski, prezes LGD „Przymierze Jeziorsko”. – Pozwalają spojrzeć nam troszkę szerzej na region i na sprawy, którymi się zajmujemy. Myślę, że pozwala nam to budować wspólnymi siłami region przez pryzmat naszych małych inicjatyw, których się wzajemnie od siebie uczymy. To jest projekt twardy, po którym coś zostaje. Moim zdaniem warto robić rzeczy, które zostawiają ślad na Ziemi, społeczeństwo ma z tego korzyść, zmienia się świat wokół nas, te nasze małe ojczyzny pięknieją. Mam nadzieję, że my, jako Lokalne Grupy Działania, przyczyniamy się do tego, że ten świat wokół nas staje się lepszy.
Na obszarze LGD „Przymierze Jeziorsko” siłownie powstały w Pęczniewie, Burzeninie, Stoczkach i Cielcach.
Projekt, który wspiera turystykę aktywną nadwarciańskich obszarów, pochłonął 620 tys. zł.