Obchody Dnia Strażaka w powiecie wieluńskim odbyły się w tym roku w Czarnożyłach. Pod adresem strażaków, zarówno zawodowych, jak i ochotników, padło wiele ciepłych słów. Wręczono też odznaczenia oraz oficjalnie przekazano dwa wozy bojowe dla OSP Staw i OSP Wydrzyn.
Bycie strażakiem wymaga poświęceń, to służba. Tak jak macie wypisane na sztandarach: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”– mówi wójt gminy Czarnożyły Andrzej Modrzejewski, jednocześnie wiceprezes zarządu oddziału gminnego OSP w Czarnożyłach – Jako służby cieszycie się największym autorytetem, a przecież niektóre jednostki mają już ponad sto lat istnienia. Były, są i będą nam potrzebne. Tylko w 2022 roku wiosną silny wiatr uszkodził 63 gospodarstwa. Walczyliście ze skutkami od 5:00, przez 11 godzin non stop. W żniwa spaliło się 20 hektarów zboża, ale dzięki wam można powiedzieć, że tylko 20 hektarów, bo sytuacja była bardzo groźna. To pokazuje, jak działają OSP i strażacy w powiecie wieluńskim. Samorząd w gm. Czarnożyły widzi potrzeby OSP i tylko w 2022 roku wspólnym wysiłkiem zakupiliśmy dwa samochodu wyposażone w zbiorniki wody. 1100 litrów dla OSP Staw i 1500 litrów dla OSP Wydrzyn. Jest to proces ciągły, kolejne plany przed nami. Składam podziękowania dla druhen i druhów z całego powiatu za to, że jesteście, że można na was liczyć, za to, że jesteście wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń. Św. Florian niech was ma w opiece na kolejne lata służby.
Cóż nowego można jeszcze powiedzieć o ofiarnej służbie strażaka ochotnika? Jakby wyglądały nasze lokalne wspólnoty bez jednostek OSP? Nie wyobrażamy sobie tego. Bo co w przypadku pożarów, zdarzeń drogowych, wichur, powodzi i innych tragedii? Jednostki ratownicze bez wsparcia ochotników na pewno miałyby ograniczone możliwości reagowania. Jak wyglądałyby wydarzenia o charakterze religijnym czy patriotycznym bez udziału strażaków ochotników ze swoimi pocztami sztandarowymi? Wszędzie, gdzie jest potrzebna pomoc drugiemu człowiekowi, na pierwszej linii są ochotnicy, za taką postawę wyrażam szacunek i słowa uznania. – mówił Andrzej Stępień, prezes powiatowego zarządu OSP.
78 jednostek OSP działa na terenie powiatu wieluńskiego, 18 jest w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym, a jednostki skupiają około 3,5 tys. ochotników. W 2022 roku zarejestrowano 1264 interwencje strażaków z OSP.Przypomniano, że w minionym roku OSP Ożarów, Młynisko, Staw i Wieluń wzbogaciły się o nowe wozy.
Przyznano odznaczenia dla strażaków. Za działalność społeczną Złotym znakiem Związku Ochotniczych Straży Pożarnych zostali odznaczeni: Aleksander Błaszczyk i Andrzej Stępień. Odznaką honorową zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej województwa łódzkiego: Dariusz Marciniak, Ryszard Dudek, Daniel Przywojski, Józef Kolanek, Jan Nawrot i Kazimierz Grzegorzek.
12 maja 2023 roku w trakcie wojewódzkich obchodów święta strażaka w Poddębicach Odznaką honorową zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej województwa łódzkiego zostali odznaczeni Jan Janik i Jerzy Włodarczyk. Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa zostali odznaczeni z kolei: Krzysztof Wawrzyniak, Bronisław Mituła, Mirosław Sobczak, Konrad Włodarczyk, Tomasz Płuska, Bartłomiej Płuska.
Za zasługi dla pożarnictwa – srebrny medal: Włodzimierz Niemczyński, Adam Lis, brązowy medal: Leszek Adamski, Adrian Włodarczyk. Odznaką strażak wzorowy: Łukasz Kubielski, Rafał Kamiński, Michał Marcin Samulski, Jędrzej Błaszuk, Piotr Raszewski, Arkadiusz Kukuła.
Wiceprezes zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Warszawie Adam Nowak:
Każda z was, każdy z was niesie pomoc z potrzeby serca, na rozkaz sumienia. Hojność waszych serc gwarantuje bezpieczeństwo mieszkańców powiatu wieluńskiego. Z tego miejsca podziękuję samorządowcom, bo zapewniają gotowość bojową. To zawsze samorząd łoży największą część do zakupów inwestycyjnych i wydatków bieżących.
Poseł Paweł Rychlik:
Chylę czoła dla was druhowie za to poczucie bezpieczeństwa, za narażanie zdrowia i życia, za poświęcony czas. Życzę, aby każdy wyjazd kończył się bezpiecznym powrotem do strażnicy. Gratuluję odznaczony, wyróżnionym. Druhom z Wydrzyna i Stawu życzę, aby wozy długo wam służyły. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania samorządu, za co dziękuję wójtowi Andrejowi Modrzejewskiemu.
Poseł Tadeusz Woźniak, wiceprzewodniczący parlamentarnego zespołu strażaków:
1700 lat temu nasz patron poniósł śmierć męczeńską, pamiętamy o nim i za jego wstawiennictwem modlimy się, aby ci, którym niesiemy pomoc, byli uratowani, a ratownicy nigdy nie ponieśli uszczerbku na zdrowiu, ratując innych.
W imieniu posła Piotra Polaka jego list odczytała radna sejmiku wojewódzkiego Dorota Więckowska. Wśród gości znaleźli się również m.in. radni sejmiku wojewódzkiego Edward Kiedos i Andrzej Chowis, ale również wiceprzewodniczący Głównego Sądu Honorowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Mieczysław Łuczak oraz wójtowie gmin w regionie oraz burmistrz Wielunia.
Chciałbym pogratulować odznaczonym. To dla was bodziec do jeszcze większej pracy. Działalność OSP jest fundamentem aktywności społecznej — mówił starosta wieluński Marek Kieler — Strażacy są inicjatorami wielu wydarzeń kulturalnych, sportowych i patriotycznych. Na przestrzeni ostatniej dekady staliście się sprawną, nowoczesną formacją dysponującą coraz to lepszym sprzętem, który pozwala wam przeciwdziałać zagrożeniu (…)
Relację na żywo z Dnia Strażaka możecie zobaczyć tutaj, filmik z poświęcenia wozów bojowych pod wczorajszymi postami na naszym Facebooku. W Czarnożyłach można było też wesprzeć akcję na rzecz bliźniaczek z Osjakowa.