Dzięki współpracy Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Ziemi Wieluńskiej i członków rodziny udało się upamiętnić miejsce pochówku weterana wojny polsko – bolszewickiej, żołnierza 1 pp Legionów, odznaczonego Krzyżem Walecznych kaprala Piotra Madziary.
Cieszę się, że udało się ten pomnik postawić. Odbyło się to bardzo sprawnie, bardzo szybko. Dzięki współpracy z panem dyrektorem muzeum w Wieluniu, dzięki temu też, że udało się odnaleźć materiały w Centralnym Archiwum Wojskowym mogliśmy pewne informacje potwierdzić i umieścić. Przez chwilę zastanawialiśmy się z Łódzkim Urzędem Wojewódzkim, czy nie będzie to grób wojenny, ponieważ kapral Madziara zmarł w wyniku powikłań zdrowotnych, których się nabawił na wojnie. Ale w związku z tym, że było to kilka lat po zakończeniu wojny ustaliliśmy, że nie będzie to grób wojenny tylko grób weterana wojennego. Dzięki temu nie było już żadnych przeszkód formalnych, więc udało nam się to bardzo sprawnie to załatwić, stąd dzisiejsze nasze spotkanie na cmentarzu w Chotowie, w tym okresie przed 1 listopada – mówił Bartosz Bijak, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi.
Posłuchaj rozmowy, w której udział biorą członkowie rodziny kaprala Piotra Madziary, Bartosz Bijak, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Łodzi i Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu: