133 uczestników, reprezentujących 7 różnych województw: opolskie, pomorskie, lubelskie, łódzkie, śląskie, małopolskie i mazowieckie, wzięło udział w XXXI Konkursie Plastyki Obrzędowej w Rudnikach. Przedstawili oni 151 prac, w tym 33 to prace zbiorowe. Jury dokonało oceny w 17 kategoriach tematycznych z podziałem na twórców dorosłych i dzieci. Wczoraj w Centrum Tradycji Strażackiej i Historii Wsi w Rudnikach otwarto wystawę pokonkursową i wręczono nagrody zwycięzcom. Wernisaż poprzedzono minutą ciszy w geście pamięci o Irenie Tobis, twórczyni ludowej, zmarłej w ubiegłym roku, odznaczonej orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, wielokrotnej zwyciężczyni w tym konkursie.
Po co robić palmy wielkanocne? Po co robić wieńce? Jak można je w tej chwili kupić na Allegro, można je kupić w sklepie. Ale czy one będą takie, jak te, które są tutaj? Czy one będą wykonane własnoręcznie? Czy te wypieki, które tutaj widzimy, smakują tak samo, jak te z marketu? – pytał Grzegorz Domański, wójt gminy Rudniki. – Jeżeli by tak było, to byłoby niedobrze. Naprawdę warto kultywować tradycję, warto przywiązywać do tego wagę, bo czasem nie to, co jest tańsze, dostępne, jest lepsze. I myślę, że tak szeroki wachlarz tych prac, które tutaj widzimy, wytworzonych własnoręcznie, świadczy o tym, że ta tradycja jest kultywowana, przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Anna Gędziorowska z Praszki:
Ja robię prace szydełkowe, pisanki na szydełku i ozdoby choinkowe. Ja od dziecka lubiłam takie prace wykonywać. W konkursie biorę udział od 2010 roku. Zdobyłam różne nagrody. Prowadzę warsztaty z dziećmi, które bardzo chętnie na nie przychodzą.
9-letnia Maja Winkler ze Stawków Cieciułowskich zrobiła marzannę:
Moja mama zaproponowała, że zrobimy marzannę, i zrobiłyśmy. Mama mi tylko pomagała kleić klejem na gorąco.
Ja zrobiłem podświetlaną szopkę bożonarodzeniową – dodaje 10-letni Marcin Dworacki z Żytniowa. – Mama mi trochę pomagała. Ale postaci są własnego pomysłu.
Zdzisław Spodzieja po raz pierwszy na konkurs zrobił maski:
To są prawdziwe, wyrzeźbione w drewnie. Bardzo się cieszę, że zostały tutaj zauważone. Zrobiłem trzy maski. Myślę, że do tego kiedyś wrócę. Drugie miejsce otrzymałem za szopkę drewnianą. Zrobiłem ją z jednego pnia. Ja tutaj niedaleko mieszkam i uważam, że takie piękne tradycje trzeba kontynuować. Urodziłem się w Wieluniu, ale całe życie spędziłem na wsi, a tam te tradycje były bardzo mocno kontynuowane.
W domu Katarzyny Wojtal prawie wszyscy trudnią się rękodziełem:
Po raz pierwszy w tym konkursie wzięła udział moja 97-letnia babcia, z kolei syn Bartek, obecnie uczeń II LO im Janusza Korczaka w Wieluniu, od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczestniczył w konkursach. Nie spodziewałam się tylu nagród. Bardzo się cieszę. Bardzo lubimy takie prace. Bartek podglądał, jak babcia robi, trochę podejrzał w Internecie. Myślę, że im jest starszy, tym bardziej rozwija swoje umiejętności.
Nagrody zostały ufundowane ze środków Gminy Rudniki, Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach oraz Starostwa Powiatowego w Oleśnie. Poziom prezentowanych prac jest wysoki i wyrównany, stąd też tak wielu twórców zostało za swoje dokonania nagrodzonych. Cieszy również fakt uczestnictwa w konkursie młodego pokolenia: dzieci i młodzieży szkolnej. Organizowany od 31 lat Konkurs Plastyki Obrzędowej wprowadza nas w świat rodzimych obrzędów i zwyczajów, jest formą ich popularyzacji wśród młodego pokolenia. Tradycyjne zwyczaje są świadectwem naszych korzeni, a kultura polska po dzień dzisiejszy zawdzięcza im swoją odrębność i swoje jedyne, niepowtarzalne barwy – podsumowuje Arkadiusz Spodymek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach.
Posłuchaj relacji z wydarzenia:
Nagrody przyznano w następujących kategoriach:
I. Zdobienie jaj wielkanocnych – metoda rytownicza
II. Zdobienie jaj wielkanocnych – metoda batikowa
III. Zdobienie jaj wielkanocnych – inne techniki zdobienia
IV. Koszyczki wielkanocne
V. Palmy wielkanocne
VI. Wieńce dożynkowe – tradycyjne korony żniwne
VII. Wieńce dożynkowe – inne formy artystyczne
VIII. Maski, przebrania kolędnicze, gwiazdy kolędnicze
IX. Kukły „Marzanny”
X. Tradycyjne ozdoby choinkowe
XI. Szopki bożonarodzeniowe
XII. Pieczywo obrzędowe i tradycyjne wypieki świąteczne
XIII. Tradycyjne ozdoby bibułowe i papierowe – kwiaty z bibuły i papieru, girlandy, wieńce
XIV. Tradycyjne ozdoby bibułowe i papierowe – pająki, rózgi weselne i inne ozdoby nawiązujące do lokalnych tradycji zdobnictwa
XV. Tradycyjne ozdoby bibułowe i papierowe – wycinanki
XVI. Ozdoby koronkowe i wyszywane
XVII. Rękodzieło i rzemiosło nawiązujące do lokalnych obrzędów – np. rzeźba, wyroby z gliny, kowalstwo artystyczne, malarstwo
Organizator: Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach
Współorganizatorzy:
Gmina Rudniki
Starostwo Powiatowe w Oleśnie
Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych