Uważajcie, jakie informacje upubliczniacie. Bezmyślne publikowanie i przekazywanie dalej niesprawdzonych informacji może być bardzo niebezpieczne. Ostatnio na przykład wysyłane są SMS-y dotyczące stawiennictwa w siedzibach Wojskowych Komend Uzupełnień i Wojewódzkich Sztabach Wojskowych. To fałszywe informacje, jak i wiele innych krążących w sieci, więc zanim udostępnimy taką informację lub przekażemy dalej, sprawdźmy jej wiarygodność.
„Tempo rozprzestrzeniania się informacji w sieci sprzyja pobieżnemu czytaniu tytułów, bez wczytywania się w ich kontekst i bez weryfikacji źródeł. Na to w obecnej sytuacji szczególnie zwracamy uwagę i kierujemy komunikaty nie tylko do żołnierzy Wojska Polskiego i ich rodzin, ale także do obywateli. W środowisku informacyjnym coraz częściej mamy do czynienia ze zmanipulowanymi i zafałszowanymi publikacjami.
Szczególnie w obliczu aktualnych wydarzeń powinniśmy oddzielać opinie od faktów i weryfikować źródła pozyskiwanych informacji. Dlatego też staramy się budować świadomość o istniejących zagrożeniach w przestrzeni informacyjnej, a także wskazujemy, aby z uwagą i krytycznie czytać przekazy, nie rozpowszechniać treści, które budzą wątpliwości, i być dociekliwym. Nawiązywanie nowych kontaktów, przekazywanie zdjęć, dzielenie się danymi czy powielanie niesprawdzonych informacji może nieść za sobą niebezpieczeństwo.
Trzeba pamiętać, że aplikacje mobilne wykorzystujące współrzędne GPS ułatwiają dostęp do prywatnych treści użytkowników. Mapy aktywności, z których często korzystają tego rodzaju aplikacje, ujawniają wiele treści o właścicielach urządzeń. Są to między innymi dane osobowe, często odwiedzane miejsca czy adresy naszego zamieszkania. Korzystając z najbardziej popularnych aplikacji sami godzimy się na gromadzenie, przechowywanie i udostępnianie informacji o nas. Trzeba pamiętać, że przy tej okazji obnażamy także własne słabości” – ostrzega pułkownik Joanna Klejszmit, rzecznik prasowy Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
O fałszywych informacjach pisaliśmy również tutaj.