Nadleśnictwo Wieluń rozpoczyna zabieg ograniczający liczebność szkodliwych owadów leśnych (barczatki sosnówki), których liczba nawet kilkanaście razy przekracza tak zwane liczby krytyczne. Liczba gąsienic w koronach drzew przekracza często 1000 szt. na 1 drzewo, co poprzez żer gąsienic na igłach i pączkach doprowadziłoby do istotnego osłabienia, a częściowo również zamarcia pewnych obszarów lasu. Dlatego też w maju nad lasami pojawią się samoloty.
Nadleśnictwo Wieluń monitoruje rozwój populacji tego szkodnika od 2020 roku, stwierdzając w kolejnych latach powiększającą się jego liczebność. W 2022 roku osiągnęła ona bardzo wysoki poziom, stąd decyzja o wykonaniu zabiegu ratowniczego dla naszych lasów. Zabiegiem zostaną objęte wyłącznie lasy. Są to drzewostany zarządzane przez Nadleśnictwo Wieluń, położone w leśnictwach Ogroble oraz Niżankowice, ale również lasy prywatne zlokalizowane na terenie gminy Działoszyn. Całkowity koszt zabiegu ponoszony jest przez Lasy Państwowe. Zabieg ochronny z uwagi na jego wielkoobszarowy charakter wykonany zostanie z wykorzystaniem samolotu, a jego powierzchnia wynosi 400 ha, z czego lasy prywatne stanowią 163 ha – mówi nam Krzysztof Błaszczyk, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wieluń.
Z uwagi na potrzebę ochrony pożytecznych owadów, między innymi pszczół, lot samolotu wykonany zostanie w godzinach wczesnoporannych lub późnowieczornych. Będzie to jednorazowy oblot obszaru zbiegu. Termin zabiegu, wskazany jako czas od 7 maja do 31 maja 2022 roku, wynika z potrzeb dostosowania terminu zabiegu do właściwych dla samolotu i stosowania środka chemicznego do warunków atmosferycznych oraz niezbędnego okresu, jaki musi upłynąć po wykonaniu zabiegu celem udostępnienia lasu dla ludzi.
Mimo iż dawka środka użytego do zabiegu jest bardzo mała, gdyż jest to 100 ml środka na 1 ha lasu, mając na względzie troskę o całkowite bezpieczeństwo osób i zwierząt podczas wykonywania zabiegu i w ciągu 24 godzin po jego zakończeniu, w strefie zagrożonej (teren bezpośrednio objęty opryskiem oraz pas w odległości 500 m od jego granic) należy zachować środki ostrożności, tj. nie przebywać (lub niezwłocznie się wycofać z zagrożonego terenu) oraz nie pozostawiać na pastwiskach i wybiegach bydła i innych zwierząt gospodarskich (chodzi zarówno o uniknięcie ryzyka skażenia chemicznego, jak i wystraszenia zwierząt gospodarskich przez nisko latający samolot). Przez okres 14 dni od wykonania zabiegu należy powstrzymać się od zbioru runa leśnego – dodaje Krzysztof Błaszczak.
Teren lasów objętych zabiegiem zostanie najpóźniej na 1 dzień przed jego wykonaniem oznaczony tablicami ostrzegawczymi o treści: ZAKAZ WSTĘPU DO LASU OD DNIA 07.05.2022 ROKU DO 31.05.2022 ROKU Z POWODU ZABIEGU CHEMICZNEGO ZWALCZANIA SZKODLIWYCH OWADÓW NA PODSTAWIE USTAWY O LASACH Z 28 WRZEŚNIA 1991 ROKU.