Wiele dowodów wskazuje na to, że odpady azbestowe oraz większość wyrobów otrzymywanych przy użyciu tego minerału stanowi zagrożenie dla środowiska i zdrowia ludzi. Wczoraj w miejscowości Młynisko Wieś na terenie gminy Biała w powiecie wieluńskim uroczyście otwarto długo wyczekiwaną i jedną z nielicznych w regionie tego typu inwestycję – składowisko azbestu. Do tej pory niestety nielegalnie składano tam odpady, od kilku miesięcy zajmuje się tym profesjonalna firma.
Po ośmiu latach efekt jest taki, że firma FCC EKO Radomsko, wyłoniona w bardzo złożonej procedurze postępowania konkursowego, jest operatorem działki, operatorem tego składowiska – mówi Aleksander Owczarek, wójt gminy Biała. – Ona również w umowie z nami zobowiązała się do wywiezienia tego niezgodnie z prawem magazynowanego eternitu. To był bardzo trudny przypadek i taki kazus działalności samorządu w sferze ochrony środowiska, skończył się oficjalnym otwarciem składowiska. Wyrażam zadowolenie, że te wszystkie nasze działania naprawcze, rekonstrukcyjne przyniosły wspólnie z firmą FCC Radomsko pozytywny efekt końcowy (…). Zebrany eternit będzie zagospodarowany zgodnie z przepisami, nie będzie zagrażał środowisku, nie będzie pylił, zostanie przykryty ziemią i całkowicie zniknie. Cały region będzie mógł z tego korzystać. Polska bez azbestu – ten program ma się sfinalizować w 2032 roku, więc pozwoli to właściwie ten azbest zagospodarować bez szkody dla środowiska, w sposób niepylący, w sposób zgodny z przepisami (…).
Inwestycja, którą mam okazję zaprezentować, to przedsięwzięcie obejmujące nieckę składowiska, pomieszczenia socjalno-biurowe, plac manewrowy, wagę oraz całą infrastrukturę towarzyszącą – wyjaśnia Paweł Szewczyk, prezes zarządu FCC Polska. – Nasze składowisko będzie przez najbliższe kilka lat przyjmować odpady z całego regionu. Inwestycja w Białej jest dla nas projektem niezwykle istotnym, niosącym wymierną wartość ekologiczną. Dzięki tej inwestycji będzie możliwe składowanie azbestu w sposób przyjazny i bezpieczny dla zdrowia i środowiska. Powstanie tego składowiska przyspieszy proces pozbywania się azbestu. Azbest jest odpadem niebezpiecznym, ma udowodnione szkodliwe i rakotwórcze działanie dla człowieka (…). Najlepszą i najbezpieczniejszą metodą na zutylizowanie azbestu jest jego odpowiednie składowanie. Niewłaściwe zagospodarowanie azbestu jest niezwykle groźne dla zdrowia człowieka. Włókna azbestu stanowią największe zagrożenie przy kontakcie z powietrzem, wdychanie takiego zanieczyszczonego powietrza może doprowadzić do ciężkich zmian układu oddechowego, które mogą prowadzić do nowotworów. Tylko właściwie składowany azbest przestaje być aktywny i staje się obojętny dla zdrowia. Liczymy, że takie inwestycje, jak nasza, ułatwią bezpieczne i odpowiedzialne pozbycie się odpadów azbestowych (…). Odpad, który wjedzie na składowisko, zostanie rozładowany na niecce składowiska, następnie zostanie przykryty warstwą ziemi lub piasku. Po wypełnieniu sektora, bo składowisko ma ponad 2 hektary i jest podzielone na 10 sektorów o powierzchni około 2,5 tys. m2, po wypełnieniu sektorów odpady zostaną pokryte 2-metrową warstwą gruntu do wysokości rzędnej terenu. Po wypełnieniu sektorów składowisko zostanie przez nas zrekultywowane, więc nie będzie tutaj śladu, że w tym miejscu był składowany azbest.
Prace budowlane zakończyły się w zeszłym roku, ale ze względu na konieczność przeprowadzenia prac odbiorowych pozwolenie na użytkowanie tego składowiska uzyskaliśmy w lutym tego roku – mówi Krzysztof Tomczyński, dyrektor ds. inwestycji i technologi FCC Polska. – Działalność składowisko rozpoczęło od wiosny tego roku. Rozpocznie się normalne przyjmowanie azbestu, bo jest to składowisko wyłącznie na azbest i jest dostępne dla wszystkich klientów, którzy będą sobie tego życzyli. W ogóle jest mało inwestycji, jeśli chodzi o składowiska. Wyraźnie czuje się brak, niedobór miejsc do składowania odpadów, a szczególnie tak specyficznych odpadów, jakim jest azbest, który wymaga specjalnych składowisk i specjalnych warunków do składowania.
Jest to pierwsze na terenie powiatu i myślę, że jedno z nielicznych w regionie, w województwie łódzkim takie składowisko – mówi Marek Kieler, starosta wieluński. – Prace trwały bardzo długo, uzyskanie pozwoleń, usunięcie odpadów, które były tutaj wcześniej nielegalnie składowane, było to duże obciążenie dla gminy Biała. Chciałem pogratulować panu wójtowi za to, że dopiął tę inwestycję i znalazł firmę, która będzie się zajmowała profesjonalnym zbieraniem i składowaniem odpadów azbestu. Zgodnie z przepisami do 2032 roku azbest ma zniknąć z budynków naszych domów. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy powiatu wieluńskiego będą mieli blisko, gdzie to składować przy pomocy profesjonalnej firmy.
Posłuchaj:
Inwestycja kosztowała ponad 2 miliony złotych.