Zespół Śpiewaczy Naramianki działa już cztery dekady. Z tej okazji w piątkowe popołudnie w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej członkinie zespołu uroczyście świętowały swój jubileusz. W spotkaniu, które było okazją do wspomnień i refleksji na temat kultywowania pięknych tradycji ludowych naszego regionu, uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu wieluńskiego i gminy Biała. Jubilatki odebrały gratulacje, kwiaty, życzenia i podziękowania za ogromny wkład i zaangażowanie w pielęgnowanie i kultywowanie pięknych pieśni i tradycji ludowych, dostarczanie swoim słuchaczom niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, wysiłek i ogromną pracę społeczną wkładaną w propagowanie kultury ludowej i tradycji polskiej wsi.
Jestem w zespole 40 lat, od samego początku – mówi Aleksandra Gwiazda. – Bardzo mile wspominam ten czas, mam wszystko uwiecznione na zdjęciach, jak przeglądam, to łezka się ciśnie do oczu, że to już tyle lat. Już nie ta sprawność i nie ta wymowa, ale wspaniale było. Miałyśmy ciężkie warunki, ale pokonałyśmy wszystko. Mamy duży zasób piosenek ludowych, możemy nawet przekazywać innym zespołom, jest ich ze 150 czy nawet 200. Są bardzo miłe wspomnienia i dzięki temu zespołowi i wieś była rozśpiewana. Kiedyś byłyśmy Słowiki, bo byłyśmy młode, teraz Naramianki, bo już nie ten wiek.
40 lat z małymi przerwami w zespole jest również Mirosława Kiczka:
Początki, chociaż były trudne, bo nie miałyśmy warunków, musiałyśmy same nosić węgiel i drzewo na opał, żeby podpalić w piecyku, bo było zimno – tłumaczy pani Mirosława. – Jednak najważniejsze było, żeby tylko wyjść, iść i śpiewać. Próby to był nasz drugi świat, a zespół to jest druga nasza rodzina. Tak się kochamy przez te 40 lat, jest tutaj kilka dziewczyn, które były prawie od początku i nie było żadnych kłótni i żadnych niesnasek między nami, to jest nad podziw. Żyjemy tym, próby się odbywają, cieszymy się, jak gdzieś jedziemy, a jak zdobywamy jakieś nagrody, to radość jest niesamowita.
Jestem naramianką od urodzenia. – dopowiada Joanna Kornes. – Śpiewam dopiero parę lat. Urodziłam się w Naramicach, kocham moją wioskę, po 50 latach wróciłam i śpiewam. Jestem szczęśliwa, bo mam swoje koleżanki, które pamiętam z dzieciństwa i z chęcią się spotykamy, wspominamy, opowiadamy, to jest takie przyjacielskie grono. To jest jak rodzina, można powiedzieć o swoich problemach, trochę ponarzekać, trochę poplotkować. Dopóki zdrowie pomoże, to będziemy śpiewać.
Dla całej społeczności to jest odciśnięta przez 40 lat działalność w pamięci, zachwytach, zadowoleniu mieszkańców i obserwatorów z licznymi sukcesami scenicznymi – mówi Aleksander Owczarek, wójt gminy Biała. – Cieszymy się, że mamy takie zjawiska artystyczne. Trzeba przede wszystkim paniom podziękować i pogratulować tej aktywności, że przez tyle lat robiły to, co kochały. Przekazują przede wszystkim wizerunek, tradycję i umiejętności.
Historię zespołu przypomniała dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej, Katarzyna Pichlińska:
Zespół wykonuje pieśni obrzędowe i kolędy, które członkiniom zespołu przekazali rodzice i dziadkowie. Do dziś korzysta z pieśni i przyśpiewek zebranych i spisanych przez Marka Derę i panią Małgorzatę Kaszubę. Zespół na trwałe wpisał się w krajobraz kultury wsi. Amatorski ruch artystyczny w tej postaci odgrywa ważną rolę w rozwoju i inspirowaniu kulturowej i społecznej aktywności środowiska wiejskiego. Sprzyja samorealizacji, zaspokaja potrzeby obcowania ze sztuką i kulturą. Działania zespołu to nie tylko uświetnianie swoim śpiewem ważniejszych imprez kulturalnych, okolicznościowych na terenie gminy Biała, ale przede wszystkim uczestniczenie w wielu konkursach, przeglądach, festiwalach na terenie całego kraju i zawsze z wielkimi sukcesami (…).
Dziękuję, że naszą Ziemię Wieluńską ubogacacie poprzez wkład kultury, sztuki i tradycji – mówi Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP. – Jesteście znani na różnych szerokościach geograficznych naszej ojczyzny.
Na uroczystości nie zabrakło również starosty powiatu wieluńskiego, Marka Kielera:
Jest mi bardzo milo, że mogłem spotkać się z wami i złożyć wam najlepsze gratulacje z okazji jubileuszu 40-lecia. Posłużę się słowami piosenki, żyjcie i bawcie się wesoło, spotykajcie się z ludźmi, oby wam zawsze było miło i kultywujcie tradycje powiatu wieluńskiego, bo to jest bardzo ważne. Dziękuję za wkład, za rozwój naszej kultury powiatu wieluńskiego.
To wielkie wydarzenie w Białej, 40-lecie Zespołu Śpiewaczego Naramianki z Naramic, który przez wiele lat kultywował tradycję ludową naszego regionu – mówi Andrzej Chowis, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego. – Dziękujemy wam za to wielkie, dobre serce, bo bez tego na pewno nie działałybyście tak. Dziś jest moment podziękowania za wiele lat pracy i prezentacji naszego regionu. Prezentacji tutaj, ale również podczas występów na przeglądach, festiwalach i zdobywania wielu nagród.
Podziękowania i gratulacje w imieniu radnych Rady Gminy Biała złożyła również przewodnicząca Rady Gminy Biała, Barbara Pawełczyk:
40 lat minęło, jak jeden dzień, ale był to dzień pełen tańca, śpiewu i pasji. W imieniu całej Rady Gminy życzymy naszym kochanym paniom i panu, który opiekuje się zespołem, przede wszystkim dużo zdrowia, samozaparcia, żebyście się nie poddawały i dążyły dalej. Lista osiągnięć i nagród jest imponująca. Jeżeli ktoś potrafi to docenić, to wtedy chce się wszystkim w tym dążeniu trwać nadal, chce się śpiewać, chce się to kontynuować. Wy, drogie panie, tworzycie historię i podtrzymujecie tradycje. Naród, który nie ma tradycji, kultury i historii – ginie (…).
Wydarzenie było również okazją do przecięcia wstęgi i uroczystego otwarcia sal Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej po modernizacji.
Udało się pozyskać z Urzędu Marszałkowskiego prawie 170 tysięcy złotych na ten cel, ponad 120 tysięcy złotych dołożyła do tego gmina – mówi Aleksander Owczarek. – Efekt mamy dziś widoczny. Są wyremontowane główne ciągi komunikacyjne, główne sale, w których odbywają się zajęcia, klatki schodowe. Zmienił się wizerunek, bo ktoś mógł powiedzieć, że jeszcze przed remontem był to wizerunek z lat 80., a w tej chwili weszliśmy w XXI wiek.
Gratulacje dla pana wójta, dla pani dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Białej za odwagę, za determinację, za to, że gmina Biała pozyskała środki i wzbogaciła się o taki piękny obiekt w którym to pokolenia mieszkańców gminy Biała mogą rozwijać się i spędzać wolny czas – dopowiada Paweł Rychlik, poseł na Sejm RP.
Spotkanie zakończył koncert najpiękniejszych melodii ludowych w wykonaniu Zespołu Śpiewaczego Naramianki.
Komentarze