Wczoraj (22 sierpnia) w Wieluniu odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę likwidacji wieluńskiego getta. Kwiaty pod pomnikiem na placu Jagiellońskim złożyli Joanna Skotnicka – Fiuk, wiceburmistrz Wielunia i Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Uroczystości poprowadziły uczennice II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu, członkinie grupy Szlakiem Wieluńskich Żydów.
Uroczystość w tym roku po raz pierwszy beze mnie. Ale też po raz pierwszy prowadzona przez moje Szlakowczynie: Gabrysię, Natalię i Weronikę. I jak co roku, przy ogromnym wsparciu Urzędu Miasta. Serdecznie podziękowania kieruję do pani wiceburmistrz, Joanny Skotnickiej – Fiuk, Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu, dyrektora muzeum, Jana Książka Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu oraz moich odważnych uczennic. Dziewczyny wielkie serce dla Was – komentuje na Facebooku Agnieszka Mysakowska, założycielka grupy Szlakiem Wieluńskich Żydów.
Getto w Wieluniu Niemcy utworzyli wiosną 1941 roku. Obejmowało ono rejon miasta zlokalizowany w okolicy ulic Krakowski Zaułek, Kilińskiego, Targowa i Plac Targowy. Przebywało w nim ok. 7 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, a likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1942 roku. Mieszkańcy getta zostali eksterminowani przez Niemców w obozie zagłady w Chełmnie nad Nerem.