Umowy zlecenie często nazywane są umowami śmieciowymi. Są jednak bardzo popularne i to w wielu branżach. Jednak większość pracowników preferuje umowę o pracę, co wynika z różnych względów. Zatem czym różnią się te formy w stosunku pracy oraz która z nich jest korzystniejsza?
Umowa o pracę i umowę zlecenie – charakterystyka
Oferty pracy bardzo często określają typ nawiązywanej umowy. Podstawy świadczenia pracy z punktu widzenia prawnego obejmować mogą zatrudnienie pracownicze w oparciu o przepisy prawa pracy oraz zatrudnienie niepracownicze, które opiera się na przepisach prawa cywilnego. W przypadku umowy o pracę mamy do czynienia z zatrudnieniem pracowniczym, polegającym na świadczeniu pracy opierającym się na podstawie stosunku pracy. Dlatego obowiązują tu Przepisy Kodeksu Pracy.
Stosunek pracy tworzyć muszą dwa podmioty, czyli pracodawca i pracownik. Dlatego w umowie o pracę pracownik zobowiązany jest do wykonywania określonych czynności oraz danego rodzaju pracy pod kierownictwem pracodawcy oraz wyznaczonym miejscu i czasie, pracownik musi otrzymywać także stosowne wynagrodzenie. Natomiast umowa zlecenie jest to tak zwane zatrudnienie niepracownicze, dlatego należy ona do umów cywilnoprawnych. Umowa zlecenie nie jest regulowana przepisami Kodeksu pracy, tylko Kodeksem cywilnym. Umowa ta zawierana jest pomiędzy zleceniobiorcą i zleceniodawcą. W takim przypadku zleceniobiorca zobowiązany jest do wykonywania określonych czynności na rzecz zleceniodawcy za wynagrodzeniem.
Różnice między umową o pracę a umową zlecenie
Kalkulator wynagrodzeń umożliwia w prosty sposób obliczenie wysokości wynagrodzenia netto, brutto, zarówno w przypadku umowy o pracę, jak i umowy zlecenie. Podstawową różnicą między tymi formami zatrudnienia jest podstawa prawna. W przypadku umowy o pracę pracownicy mają zagwarantowane wynagrodzenie minimalne, natomiast umowa zlecenie gwarantuje jedynie minimalną stawkę godzinową. Nie ma tu również wyznaczonych godzin oraz konkretnego miejsca pracy, zaś w przypadku umowy o pracę pracodawca może decydować zarówno o miejscu pracy, jak również godzinach jej realizacji.
Duże różnice są także w zakresie składek ubezpieczeniowych i emerytalnych. W przypadku umowy o pracę występują składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe, chorobowe oraz zdrowotne. To pracodawca jest zobowiązany do opłacenia wymienionych składek. Natomiast w przypadku umowy zlecenie występują składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne, wypadkowe, zdrowotny opłacane przez zleceniodawcę w sytuacji, kiedy umowa zlecenie stanowi jedyny tytuł do ubezpieczeń społecznych.
Różnice między typami umów
Pracownicy na zatrudnieni na podstawie umowy o pracę mają prawo do płatnego urlopu, natomiast umowa zlecenie nie daje prawa do płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownicy na umowie zlecenie nie mają również prawa do urlopu na żądanie, z którego mogą cieszyć się natomiast osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Sytuacja jest również bardzo zróżnicowania w przypadku kobiet, które pragną przedłużyć umowę z pracodawcą w okresie ciąży. Prawo do tego mają tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Natomiast umowa zlecenie nie daje obowiązku przedłużenia umowy. Jednocześnie umowa zlecenie może być wypowiedziana w dowolnym momencie, natomiast w przypadku umowy o pracę obowiązuje okres wypowiedzenia, zgodnie z Kodeksem pracy.