Wczoraj (24 sierpnia) w Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury i Sportu w Ostrówku w powiecie wieluńskim podpisana została umowa na budowę nowej linii kolejowej, która umożliwi mieszkańcom Wielunia i Wieruszowa bezpośredni dojazd pociągami do Łodzi. To blisko 30 kilometrów nowych torów oraz 5 nowych przystanków. Rozpoczęcie prac budowlanych w terenie według harmonogramu zaplanowano w 2026 roku, a już w 2028 w ciągu 1,5 godziny dojedziemy z Wielunia do Łodzi.
Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego:
To jest rzecz historyczna dla tego regionu. Właśnie tu podpiszemy za chwilę porozumienie, umowę dotyczącą budowę linii kolejowej łączącej, w takim skrócie mówiąc, Wieluń z Łodzią. To jest rzecz absolutnie historyczna. Wybudowanie 28 kilometrów trasy kolejowej, kosztującej 580 milionów złotych, to jest wydarzenie bez precedensu w skali naszego województwa, a myślę, że w jakimś stopniu również w skali kraju.
Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK:
Jest to pierwsza umowa, jaką podpisujemy. Chcę zwrócić uwagę, że rządowy program „Kolej Plus”, dwa lata temu podpisany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, wchodzi już w fazę realizacji. Pierwotnie wniosków było blisko sto, do realizacji zakwalifikowano 34 o łącznej wartości ponad 13 miliardów złotych. W ramach tego programu „Kolej Plus” zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych około 1200 kilometrów linii kolejowych, z czego 372 kilometry będą to linie zupełnie nowe, takie jak tutaj.
Pozostałe projekty z Łódzkiego, które zostaną dofinansowane z programu Kolej Plus, to modernizacja i elektryfikacja 34,3 kilometrów linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów oraz wydłużenie tej trasy do Bogumiłowa (długość budowanej linii to 7,2 kilometrów), a także realizowana przy współpracy z województwem świętokrzyskim dokumentacja modernizacji około 88 kilometrów linii kolejowej nr 25 między Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem Kamienną. Na tej trasie mieszkańcy naszego województwa mogą już jeździć od grudnia 2021 roku. Linia kolejowa została przywrócona po 12 latach.
Łączna wartość projektów, które zrealizowane zostaną w Łódzkiem to 1 miliard 250 milionów zł, z czego 1 miliard 50 milionów to dofinansowanie rządowe, a pozostała kwota to wkład samorządu województwa łódzkiego i pozostałych uczestników konsorcjum, które wraz z województwem stworzyły lokalne samorządy. Głównym źródłem finansowania projektów są środki z budżetu państwa stanowiące maksymalnie 85% jego kosztów i środki samorządu (wnioskodawcy) stanowiące minimalnie 15% wartości inwestycji. Projekty zakwalifikowane do programu Kolej Plus zostaną zrealizowane do 2028 roku.
Więcej o budowie linii kolejowej mówią:
Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego
Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK