Do tego, że portale społecznościowe dla wielu instytucji kultury są doskonałą formą kontaktu z odbiorcami przekonywać nie trzeba. Z tej formy promocji swojej działalności postanowił skorzystać także Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki. Od kilku tygodni na facebooku przypomina swoją historię, ale pojawiają się tam także mniej oficjalne epizody z artystycznego życia aktorów-amatorów.
– Zbierałem teczkę z historią teatru od 2011 roku, gdy odbywały się pierwsze spotkania. Teczka zaczęła już pękać w szwach i postanowiłem wreszcie utworzyć taki profil na FB Twój Teatr. Teatr Dorosłych i tam zamieszczamy naszą historię – mówi Jacek Pac, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce, aktor Twojego Teatru. – Tak się złożyło, że wśród tych materiałów znalazłem także stare zdjęcie teatru, który tworzył w Praszce pan Zygmunt Czechowicz. To było jeszcze na scenie kina Polonez (dziś swoją siedzibę i scenę główną praszkowski teatr ma we wnętrzach dawnej synagogi, obecnie jest to siedziba Miejskiego Domu Kultury w Praszce – dop. red.), a od żony śp. pana Zygmunta, pani Teresy Czechowicz, dowiedziałem się, że to był rok 1959. Dziś mamy więcej zdjęć z tamtego czasu i będziemy je także zamieszczać. Tak więc przy okazji można dowiedzieć się także o bogatszej tradycji teatralnej w Praszce.
Twój Teatr. Teatr Dorosłych istnieje od sierpnia 2011 roku, gdy to z inicjatywy polonistki Lidii Latusek oraz dyrektora Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Praszce Jacka Paca na mieście ukazały się ogłoszenia, w których Dom Kultury poszukiwał osób dorosłych, chętnych do stworzenia teatru. Na to pierwsze ogłoszenie odpowiedziało blisko 40 osób. Czas i kolejne próby zweryfikowały faktyczny skład zespołu.
– czytamy w opisie strony.
Na stronie znajdują się archiwalne zdjęcia i plakaty z pierwszych premier. Pojawiają się także pierwsze materiały wideo. Z każdym tygodniem ilość wspomnień ma się powiększać.
A jest co wspominać, bo dziewięcioletnia historia Twojego Teatru. Teatru Dorosłych obfitowała w wiele wyjątkowych spektakli oraz scenicznych sukcesów. Zaczęło się od debiutanckiego spektaklu „Maliczkowie głupoty gadają” i pierwszego monodramu „Lament paranoika”. Kolejne premiery „Ty, który skrzywdziłeś”, „Pchła Szachrajka” wystawiona dla dzieci i spektakularny „Drimlajner” potwierdziły tylko słuszność wskrzeszenia teatru w Praszce. Każda premiera przyciągała przed scenę tłumy spragnionych teatralnych inscenizacji mieszkańców Praszki i okolic.
Przed premierą „Ty, który skrzywdziłeś” aktorzy z Praszki podkreślali, że każdy nowy spektakl, to nowe wyzwanie i coraz wyżej wieszana poprzeczka, że chcą sobie i innym udowodnić, że są w stanie zagrać wszystko. I kiedy zaprezentowali „Drimlajnera” (sztukę napisaną specjalnie dla aktorów Twojego Teatru przez absolwentkę praszkowskiego liceum Patrycję Ficek, autorkę scenariusza do debiutanckiej sztuki „Maliczkowie głupoty gadają”), wydawało się że osiągnęli poziom, którego przeskoczyć się już nie da.
Tak było tylko do kolejnej premiery – komedii „Kandydatki na żonę”. Była to pierwsza w pełni kostiumowa teatralna megaprodukcja Twojego Teatru – oczywiście jak na realia teatru w pełni amatorskiego. Spektakl doczekał się także swojej medialnej odsłony, zrealizowanej w formie radiowego słuchowiska.
Później przyszedł czas na kolejny spektakl dla dzieci – „Muzykanci z Bremy” i dwa, niemal równocześnie przygotowywane spektakle: „Biuro matrymonialne” i najczęściej wystawiany dotąd, a jednocześnie najlepiej oceniany i doceniany na konkursach teatralnych, rewelacyjny „Kluczyk”.
Ostatnim dotychczas wystawionym spektaklem, była „Złodziejka” zrealizowana wspólnie z młodymi aktorami z Teatru Echo, działającego przy M-GOKiS, a skupiającego w swoich szeregach miłośników sztuki teatralnej uczęszczających do szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Praszce.
Aktorzy z Praszki swoje spektakle wystawiali nie tylko na „macierzystej” scenie. Były prezentacje w Ożarowie podczas Sejmików Wiejskich Zespołów Teatralnych, udział (dwukrotny) w ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie (prestiżowa Nagroda Marszałka Województwa Lubelskiego), czy występy w Opolu oraz udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatralnym w Nysie. Aktorzy Twojego Teatru współtworzyli także swoimi kreacjami słuchowisko radiowe realizowane wspólnie z Gminną Biblioteką Publiczną w Mokrsku i Radiem Ziemi Wieluńskiej – „Słuchowisko z kolejką w tle”.
Chwilę po premierze „Złodziejki”, wiosną tego roku, miała być wystawiona kolejna premiera zatytułowana „Zegarmistrz”. Niestety kraj ogarnęła epidemia koronawirusa, która skutecznie przeszkodziła w przeprowadzeniu prób i należytego przygotowania się do spektaklu, który sami aktorzy określili mianem takiego, jakiego w Praszce jeszcze nie było. Będą bowiem śpiewać. Okres „rozluźnienia” nie został jednak zmarnowany. Aktorzy spotykali się w węższym gronie, ćwiczyli indywidualnie, a po powrocie do względnej stabilizacji wznowili próby i wszystko wskazuje na to, że „Zegarmistrz” zostanie wystawiony być może już w październiku. Trzymamy kciuki!
Póki co, w oczekiwaniu na kolejną premierę, warto powspominać to, co swoim sympatykom i miłośnikom chcą przypomnieć sami aktorzy. Zapraszamy więc do wirtualnego świata Twojego Teatru. Teatru Dorosłych w Praszce, który kreowany jest na profilu FB.