Prace na placu budowy obwodnicy Praszki już ruszyły. Prawie 13-kilometrowa obwodnica powstanie na drodze krajowej nr 45. Trasa będzie objazdem dwóch miast: Praszki oraz sąsiedniego Gorzowa Śląskiego. Obwodnica rozpocznie się od istniejącego wspólnego odcinka DK 42 i 45, ominie Gorzów Śląski od strony zachodniej, a Praszkę od strony wschodniej. Zakończy się połączeniem z DK 45 po północnej stronie wioski Kowale. Aktualnie w ramach budowy obwodnicy trwają prace związane między innymi z przebudową sieci podziemnych, ponadto wykonywana jest wycinka drzew i krzewów na terenach przydrożnych.
W grudniu ubiegłego roku wydana została decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, czyli tzw. ZRID dla budowy obwodnicy Praszki w ciągu DK 45, co umożliwiło wykonawcy rozpoczęcie prac w terenie – informuje Agata Andruszewska z GDDKiA w Opolu. – Aktualnie trwają tzw. prace przygotowawcze dla budowy tej obwodnicy, są to m.in. prace związane z przebudową sieci podziemnych w okolicach ulicy Zielonej w Gorzowie Śląskim, ulicy Fabrycznej w Praszce, a także w miejscowościach Skotnica i Rozterk. Ponadto wykonywana jest wycinka drzew i krzewów na terenach przydrożnych w wymienionych miejscowościach, a także na terenach leśnych w miejscowości Kowale. W najbliższym czasie wykonawca przystąpi do budowy dróg technologicznych, które umożliwią dojazd ciężkiego sprzętu do terenów trudnodostępnych i tak, aby zapewnić transport materiałów wzdłuż inwestycji w sposób, jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców. Po wykonaniu dróg technologicznych rozpoczną się główne prace drogowe oraz dalsza przebudowa sieci nadziemnych i podziemnych. Po przebudowie kolidujących sieci wykonawca przystąpi do budowy obiektów inżynierskich takich jak mosty, wiadukty oraz przejścia dla zwierząt. Budowana obwodnica będzie miała łączną długość 12,8 km, a jej koniec zaplanowano na czwarty kwartał 2022 roku. Docelowo będzie to droga jednojezdniowa, z dwoma pasami ruchu, dostosowana do nośności 11,5 tony na oś.
Aktualnie nie są planowane większe utrudnienia. Wykonawca na podstawie zatwierdzonego projektu organizacji ruchu zobowiązany jest do zawiadomienia o terminie wprowadzenia ewentualnych utrudnień, co najmniej 7 dni wcześniej. Informacje o bieżących utrudnieniach będą udostępnione odpowiednio wcześniej między innymi na stronie GDDKiA w Opolu.