Trwają obchody 80. rocznicy likwidacji wieluńskiego getta. To szereg wydarzeń przypominających o tym, że przed wojną obok katolików, ewangelików i prawosławnych mieszkali w Wieluniu Żydzi. Wczoraj na placu Jagiellońskim, gdzie w czasie wojny mieściło się getto, odsłonięto pomnik – macewę – i posadzono dąb pamięci.
Przed wojną w zasadzie co trzeci mieszkaniec Wielunia był Żydem – mówi Agnieszka Mysakowska, liderka dialogu, założycielka grupy „Szlakiem Wieluńskich Żydów”. – Wobec tego byli widoczni na ulicach miasta. Była też spora grupa Chasydów dosyć oryginalnie wyglądająca, zachowująca stroje tradycyjne. To miasto przed wojną było wielokulturowe, wieloreligijne, dlatego też w tej chwili warto podkreślać i pokazywać historię wielokulturowości Wielunia, bo jest to historia bardzo bogata, bardzo barwna. Teraz mamy pomnik w kształcie macewy i to, co jest dla mnie ważne, mamy ten pomnik na terenie byłego getta, czyli miejsca, które w Wieluniu nie wybrzmiało, nie jest widoczne. Na przykład dla turystów, którzy nie do końca znają historię naszego miasta, to miejsce, przez ten pomnik, będzie podkreślone. I posadzenie Dębu Pamięci, które jest twardym drzewem i ja mam nadzieję, że ta pamięć będzie mocna, trwała. I że tego dębu tak jak naszej pamięci nikt i nic nie powali i będzie dla następnych pokoleń.
Posłuchaj wywiadu z Agnieszką Mysakowską.
W uroczystości udział wzięli burmistrz Wielunia Paweł Okrasa, wiceburmistrz Joanna Skotnicka-Fiuk, wicestarosta wieluński Krzysztof Dziuba, potomkowie wieluńskich Żydów, harcerze i mieszkańcy miasta. Kolejnym punktem będzie otwarcie wystawy fotograficznej Joanny Sidorowicz – „Chasydzi”. Wydarzenie będzie miało miejsce w sobotę o 17:00 w czytelni Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
Na wystawie pokażemy 40 zdjęć, które między innymi dokumentują udział autorki w różnych wydarzeniach żydowskich w Lelowie, Leżajsku, Radomsku, Piotrkowie Trybunalskim, Częstochowie – zaprasza Iwona Podeszwa dyrektorka Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wieluniu.
Dodajmy, że obchodom towarzyszy wystawa plenerowa „Wygnanie nastąpiło jak grom z nieba. Wysiedlenia do getta łódzkiego 1942”.
Fot. Archiwum prywatne