Jarosław Wajk to były wokalista Oddziału Zamkniętego, kompozytor i instruktor terapii uzależnień, który realizuje swój autorski projekt profilaktyczny, w ramach którego przekazuje młodym ludziom wiedzę dotyczącą zgubnych skutków uzależnień oraz wskazuje, jak można zerwać z nałogiem. To człowiek, który wiele rzeczy przeszedł w życiu, nierzadko potykając się o swoje słabości i nałogi. Teraz wzmocniony siłą wiary i pokonania tych nałogów opowiada o nich młodym ludziom. Sala wieluńskiego kina już z samego rana wypełniła się dziś po brzegi, przyjechali uczniowie ze szkół z powiatu wieluńskiego, aby wysłuchać historii zaproszonego gościa, który w mistrzowski, aczkolwiek bardzo dobitny sposób, przedstawiał zebranym sceny ze swojego życia. Przez trzy godziny streścił swoje życie, zderzając w nich nałogi i słabości z walką o odzyskanie samego siebie. Po minach zarówno uczniów, jak i osób dorosłych można było zauważyć, że wszyscy uczestnicy spotkania słuchali w skupieniu i byli pod ogromnym wrażeniem.
Projekt przygotowany jest pod kątem profilaktyki uzależnień – wyjaśnia asp. Katarzyna Grela, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Wieluniu. – Spotkanie składa się z części wykładowej, warsztatowej i będzie przeplatane elementami muzycznymi. To już ciąg tego typu projektów realizowanych przez Komendę Powiatową Policji w Wieluniu przy współpracy z Gminnymi Komisjami Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uważamy, iż warto organizować tego typu projekty z uwagi na to, iż możemy tutaj wskazać młodzieży, jak zgubne jest wchodzenie na drogę uzależnień. Autorzy tych projektów wskazują sposoby wychodzenia oraz drogę pokonywania tych trudności. Ważne jest to, aby młodzi ludzie rozwijali swoje pasje i hobby tak, aby nie wchodzić na tę zgubną drogę uzależnień.
Spotkaniu towarzyszył również koncert. .Jarosław Wajk. próbował dotrzeć do młodych ludzi przez swoje piosenki. W czasie spotkania zagrał kilka utworów swojego autorstwa, które niewątpliwie wzmacniały przekazywane treści i przyprawiały o gęsią skórkę.
Osią tego spotkania będzie zwrócenie uwagi na fundamentalne sprawy, na taką przestrzeń wartości: godność, wolność, życie jako wartość fundamentalna, bez tego nie ma już nic, i miłość – mówi Jarosław Wajk. – Myślę, że głód miłości zawsze towarzyszył człowiekowi. Dzisiaj jest to w tym pokoleniu szczególnie dotkliwe. Myślę, że właśnie takie profilaktyczne zadanie nie polega na tym, żeby opowiadać o tym, jak wyglądają narkotyki, jak zażywać albo jak oszukiwać otoczenie, kiedy się używa tych śmieci. Tutaj sięgniemy do korzeni, z jakiego powodu, w jakiej sprawie człowiek ucieka w te przestrzenie, w te rejony, w ten sztuczny raj. (…) Myślę, że praca tego typu, czyli edukacja, terapia wiąże się z tym, żeby ten, kto mówi, pracował też sobą, czyli swoim sercem i swoim doświadczeniem. Spotkanie jest również interaktywne, zapraszam ludzi do działania tutaj. Poruszę jeszcze temat przemocy. Brak takiej przyjaznej fali wzajemnej. Zachęcam do poszukania tego, co mamy wspólnego bez względu na wiek, na płeć, na pochodzenie, na wykształcenie, majętność, bo mamy więcej wspólnego, niż tego odrębnego, ale rzadko o tym można usłyszeć. Częściej słyszę zachętę do wojny, niż do pokoju (…).
Burmistrz Wielunia, Paweł Okrasa podczas kilkugodzinnego spotkania z zaproszonym gościem podkreślał, że świadectwo osób, które tkwiły w nałogu, uzupełnione dobrą muzyką przynosi ogromne efekty w działaniach profilaktycznych:
Można mówić bardzo dużo w teorii o złym wpływie używek na nasze życie, ale jeżeli przyjdzie ktoś, kto miał z tymi używkami taki bezpośredni kontakt, kto jest znany i pokaże swoje świadectwo i powie, jak to wyglądało, jakie skutki za sobą przyniosło, wówczas jest to dużo lepszy przekaz dla odbiorcy – mówi Paweł Okrasa. – Po raz kolejny zapraszamy różne znane osoby po to, aby pokazały świadectwo swojego życia. Widzimy, że tego typu spotkania cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Można pokazywać na różnych prezentacjach zły wpływ alkoholu i innych używek na nasze życie, ale takie świadectwo, które jest jeszcze uzupełnione dobrą muzyką, w dobrym wykonaniu, dobrego artysty daje dużo lepsze efekty (…).
W wydarzeniu uczestniczy blisko 600 uczniów. Projekt jest realizowany przez Komendę Powiatową Policji w Wieluniu przy wsparciu Gminnych Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z gmin: Wieluń, Wierzchlas, Pątnów, Ostrówek, Mokrsko, Osjaków i Konopnica.
Komentarze