Trwają prace nad opracowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Wieluń. W środę w ratuszu odbyło się spotkanie z przedstawicielem firmy, która opracowuje dokumentację. Niestety tłumów nie było.
Cała rewitalizacja polega na tym, że to mieszkańcy mają wziąć odpowiedzialność za swoje otoczenie.
Myśleliśmy o różnych rozwiązaniach, dawaliśmy też przykład online, ale myślimy, że takie rozwiązanie jednak popołudniowe byłoby najfajniejsze dla mieszkańców. To tak wygląda też w całym województwie łódzkim.
Mieszkańcy nie przychodzą na spotkania. Myślę, że to zacznie się coś dziać, jeżeli zobaczą, że ten program już istnieje i mamy już jakieś inicjatywy. I mam nadzieję, że mieszkańcy będą włączać się w te działania w późniejszym okresie. Rewitalizacja to tak naprawdę rewitalizacja społeczna. My wyznaczyliśmy na początku teren, który spełnia wymagania rewitalizacji, czyli charakteryzuje się największymi problemami społecznymi.
Później wyznaczyliśmy cele oraz projekty do realizacji w ramach właśnie tutaj tego programu. To są na razie podstawowe projekty, jak rewitalizacja zabytków, rewitalizacja basenu przy ulicy Broniewskiego. To na razie jest włączone w program rewitalizacji, działania społeczne, jak i szkolenia, ale myślę, że właśnie włączenie społeczeństwa mogłyby doprowadzić do tego, że mogłyby się pojawić projekty nowe, które mogłyby wydarzać czy organizacje społeczne, pozarządowe , również przedsiębiorcy. I mamy nadzieję, że w najbliższych miesiącach, jak wszyscy zobaczymy, że coś się zaczyna dziać, że te projekty będą spływać do nas. Manufaktura to jest jedne z najpiękniejszych przykładów rewitalizacji w Polsce i na świecie. To właśnie z udziałem przedsiębiorców również. Tego nam brakuje, przedsiębiorców, realizacji projektów w ramach programu odbudowy właśnie takich pofunkcyjnych, dysfunkcyjnych terenów.
Konsultacje potrwają do 24 kwietnia, później zatwierdzeniem programu zajmie się Rada Miejska w Wieluniu.
Gościem Radia ZW był Przemysław Bajor z firmy Bajor Consulting