Jeszcze kilka dni pozostało dorosłym mieszkańcom gminy Praszka na poparcie wybranych zadań w ramach budżetu obywatelskiego na 2020 rok. Głosowanie w formie elektronicznej (poprzez wypełnienie formularzy na stronie bo.praszka.pl) lub formie tradycyjnej (wrzucając do urn kartę do głosowania) potrwa do piątku, 8 listopada.
Głosujący do wyboru mają siedem propozycji projektów zadań o charakterze inwestycyjnym oraz trzy, których realizacja polega na zorganizowaniu zadań o charakterze sportowym, kulturalnym lub rekreacyjnym. W pierwszej kategorii do podziału jest kwota 50 tysięcy złotych, a dofinansowanie do imprez lub wydarzeń to kwota maksymalnie 10 tysięcy zł.
Tworząc budżet obywatelski samorządowcy z gminy Praszka nie tylko pozwalają mieszkańcom współdecydować o przeznaczeniu pieniędzy, ale także poznają potrzeby lokalnych społeczności.
To trzecia edycja inicjatywy skierowanej do społeczników, stowarzyszeń, placówek oświatowych, kulturalnych lub sportowych.
Poniżej prezentujemy zgłoszone projekty.
Zadania o charakterze inwestycyjnym:
1. Plac parkowo-rekreacyjny nad Wyderką w Praszce.
Zadanie zgłoszone już po raz trzeci przez Towarzystwo Przyjaciół Praszki. Głównym celem jest uporządkowanie i zagospodarowanie nieużytków w centralnej części miasta wzdłuż biegu rzeczki Wyderka. Chodzi o teren przyległy do uporządkowanej już części z wydzielonym placem zabaw i siłownią napowietrzną. Zdaniem inicjatorów należy zagospodarować także pozostałe tereny tak, by w przyszłości mogły stanowić estetyczny, zadbany park z pełną infrastrukturą.
Posłuchaj rozmowy z Zofią Żłobińską, sekretarzem TPP.
2. Ogólnodostępny parkowo – rekreacyjny plac zabaw w Ganie.
Marzeniem inicjatorów zadania jest stworzenie miejsca integracji dzieci i dorosłych mieszkańców okolicznych wiosek. Położony w centralnej części wsi teren, który obecnie jest prywatną działką, może stać się prawdziwą perełką sołectwa. W pełni wyposażony i bezpieczny plac zabaw dla dzieci i elementy małej architektury parkowej mogą stanowić doskonałe miejsce do rodzinnych i sąsiedzkich spotkań wszystkich pokoleń.
Posłuchaj rozmowy z Michaliną Popczyk, sołtys sołectwa Gana.
3. Remont Parku Ruskiego w Praszce.
Każdy kto wjeżdża do Praszki od strony Gany, Przedmościa czy Wierzbia i Kowali musi minąć skwer położony pomiędzy kościołem parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP a placem Grunwaldzkim. To miejsce zwyczajowo nazywane Ruskim Parkiem ma internacjonalną przeszłość. Przed wojną znajdowały się tu kwatery żydowskie, później urządzono coś na wzór parku, a w latach PRL-u postawiono pomnik ku czci czerwonoarmisty. Pomnika już nie ma, ale park pozostał. Teraz przydałaby się renowacja. Nowe alejki, nowe ławki, stylowe oświetlenie i stoliki do gier oraz nowe nasadzenia.
Posłuchaj rozmowy z inicjatorem zadania, radnym miejskim i strażakiem miejscowej OSP, Łukaszem Bilskim.
4. Zagospodarowanie placu wiejskiego w Kowalach poprzez utworzenie boiska do piłki siatkowej i nożnej, zjazdu linowego oraz strefy rekreacji.
Kiedyś było to miejsce tętniące życiem. Wizytówka Kowali, gdzie co roku organizowane było święto plonów, przez wiele lat także o charakterze gminnym. Dziś nieco zapomniane, ale dzięki pracy społeczników z Kowali może wrócić do łask. Teren jest już wyrównany, ale pracy pozostało wiele. W planach boisko wielofunkcyjne dla dzieci i młodzieży, boisko do siatkówki plażowej, stoliki, ławki, altany, tyrolka, czyli miejsce do odpoczynku i rekreacji dla całych rodzin. Położony przy ścieżce rowerowej na szlaku dawnej kolejki wąskotorowej może stanowić element promocji nie tylko sołectwa, ale całej gminy.
Posłuchaj rozmowy z sołtys Kowali, Elżbietą Chyż. W rozmowie także informacje dotyczące zadania zgłoszonego w drugiej kategorii, czyli dofinansowania do wydarzenia kulturalnego przy organizacji Dożynek Gminnych w 2020 roku.
5. Strefa rekreacyjna z siłownią zewnętrzną w miejscowości Wierzbie.
Miejsce do aktywnego wypoczynku i rekreacji dla starszych i młodszych. Siłownia zewnętrzna poprawi kondycję i sprawność, a nowe nasadzenia pozwolą odetchnąć i odpocząć w atrakcyjnym miejscu. To miejsce w niedalekiej przyszłości może stać się mini parkiem, gdzie odpocząć lub spotkać się ze znajomymi będzie mógł każdy, niezależnie od wieku. Strefa rekreacyjna z siłownią, to jednak dopiero początek, bo pomysłów na zagospodarowanie terenu jest wiele.
Posłuchaj rozmowy z Grzegorzem Jabłońskim, sołtysem Wierzbia.
6. Modernizacja placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Strojcu.
Plac zabaw, na którym obecnie mogą bawić się dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego pamięta jeszcze czasy, gdy naukę jako kilkulatkowie pobierali ich rodzice. Większość zabawek i elementów wyposażenia została już zdemontowana. Część za chwilę będzie musiała być złomowana, bo nie spełnia już obecnych wymogów bezpieczeństwa. Stąd pomysł by gruntowanie zmodernizować plac wraz z wyposażeniem. Dzięki temu zabawa będzie nie tylko bezpieczna i przyjemna, ale dzięki stałemu otwarciu placu stanie się on ogólnodostępny dla każdego, o każdej porze.
Posłuchaj rozmowy z Moniką Krupą, Przewodniczącą Rady Rodziców placówki.
7. Doposażenie strażaków OSP w Praszce w niezbędny sprzęt ochrony indywidualnej.
Przez kilka ostatnich lat strażacy OSP z Praszki aktywnie starali się o doposażenie strażnicy w nowoczesny i niezbędny sprzęt. Niosą pomoc we wszelkiego rodzaju zdarzeniach – od podtopień, zagrożeń miejscowych, zdarzeń drogowych, pożarów i wielu innych zgłoszeń. To najbardziej aktywna strażnica w tej części powiatu oleskiego, która do pomocy wzywana jest równie często, jak zawodowcy z Komendy Powiatowej PSP w Oleśnie. Pamiętać jednak należy, że to nie sam sprzęt ratuje życie, zdrowie czy dobytek. Najważniejszy jest człowiek, a bezpieczny strażak, to skuteczny strażak. Dlatego druhowie z OSP w Praszce, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców gminy, muszą zadbać także o swoje bezpieczeństwo i komfort pracy. Bez nowego sprzętu ochrony indywidualnej trudno mówić o skutecznym niesieniu pomocy.
Posłuchaj rozmowy z Mateuszem Mazurkiem, Skarbnikiem OSP w Praszce.
Zadania o charakterze organizacji lub dofinansowania imprez sportowo-rekreacyjnych lub kulturalnych.
1. Organizacja imprezy cyklicznej „Strojecka Majówka – 2020” w Strojcu.
To pierwsza duża impreza masowa na otwartej przestrzeni w kalendarzu imprez kulturalnych i rozrywkowych realizowanych na terenie gminy Praszka. Tak naprawdę co roku to waśnie Strojec otwiera sezon dużych festynów, dni wsi lub miasta. Porównanie nie jest bezpodstawne, bo rozmachem i bogactwem programu Strojecka Majówka konkurować może jedynie z Dniami Praszki połączonymi z Biesiadą Świętojańską. W roku 2019 odbyła się jubileuszowa, dwudziesta edycja imprezy, która z roku na rok przyciąga nie tylko mieszkańców najbliższych miejscowości, ale także gości z Bydgoszczy, Warszawy czy Wrocławia.
Posłuchaj rozmowy z sołtysem sołectwa Strojec, Włodzimierzem Stochniałkiem.
2. Gminny „Dzień Dziecka” w Brzezinach.
Mała wioska, ale serca ludzi gorące. Co roku odbywa się tu sołecki Dzień Dziecka, na którym zabaw i atrakcji nie brakuje dla nikogo. Pojawiają się tu także dzieci z sąsiednich wiosek, a nawet spoza gminy. Dlaczego nie zrobić więc gminnej edycji święta dla najmłodszych? Od pomysłu do realizacji nie jest daleko. Wniosek do budżetu obywatelskiego został więc złożony. W planach dmuchańce, gry i zabawy z animatorami oraz wiele innych atrakcji dla dzieci i ich rodziców. Wszystko bez ograniczeń i bez opłat.
Posłuchaj rozmowy z Arletą Boczkowską, sołtys wsi Brzeziny.
3. Dożynki Gminne 2020 r. w Kowalach.
Po kilkunastu latach przerwy do Kowali wraca najważniejsze rolnicze święto. Dożynki Gminne 2020 „wywalczone” zostały w corocznym konkursie koron żniwnych. Tegoroczna praca gospodyń i gospodarzy z Kowali okazała się bezkonkurencyjna, a dzięki temu sołectwo na nowo stanie się choć na chwilę rolniczą stolicą gminy Praszka. Planowana jest dwudniowa impreza, którą rozpocznie korowód dożynkowy. Wyruszy on z miejsca, w którym dawniej co roku świętowali rolniczy nie tylko z Kowali, ale także bliższych i dalszych miejscowości – dawnego placu wiejskiego (o planach renowacji tego miejsca pisałem wcześniej).
Głosowanie na wybrane projekty zakończy się w piątek, 8 listopada. Zwycięskie projekty w obu kategoriach poznamy najpóźniej do połowy miesiąca.
Komentarze