Neuroflow – nowa metoda pracy z dziećmi z zaburzeniami przetwarzania słuchowego jest już dostępna w wieluńskiej Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. Takie zaburzenia rozpoznaje się zazwyczaj w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, a dzieci z APD mają problemy m.in. z różnicowaniem dźwięków i rozumieniem mowy w hałasie, co w konsekwencji rzutuje na efekty w nauce. Treningi są intensywne, ale jak podkreśla logopeda, Izabela Wydmuch, przynoszą one szybkie i wymierne korzyści w postaci lepszej koncentracji uwagi na zadaniu i lepszym skupieniu na tym, co dziecko słyszy:
Warto zgłosić dziecko na badanie Neuroflow, jeżeli ma ono trudności z rozumieniem mowy, gdy w otoczeniu jest szum, gwar lub hałas, jeżeli ma trudności z rozumieniem dłuższych lub złożonych poleceń ustnych, prosi często o powtórzenie pytania lub wypowiedzi, dźwięki z otoczenia łatwo odwracają jego uwagę. Często jest tak, że przy prawidłowej inteligencji dzieci te mają trudności w uczeniu się np. języków obcych, mają problemy z czytaniem i pisaniem i nie potrafią dłużej utrzymać uwagi na zadaniu. Neuroflow to nowatorska metoda treningowa dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego, oparta na ćwiczeniach wyższych funkcji słuchowych. Jest to pierwszy w Polsce interaktywny trening dla dzieci, który można przeprowadzić, nie wychodząc z domu.
Ze względu na złożoną naturę funkcjonowania mózgu APD może towarzyszyć innym zaburzeniom rozwojowym, takim jak opóźniony rozwój mowy czy ADHD, dlatego najpierw w poradni odbywa się pełna diagnoza dziecka. Z bezpłatnych treningów słuchu Neuroflow w wieluńskiej poradni będzie mogło skorzystać 10 dzieci.
Więcej na ten temat w rozmowie z Izabelą Wydmuch w zakładce Gość Radia ZW.
Fot. neuroflow.pl