1 września w Wieluniu to obchody rocznicowe wybuchu II wojny światowej oraz wydarzenia towarzyszące: koncerty, promocje publikacji książkowych i wernisaże wystaw okolicznościowych. To również spotkania ze świadkami historii i z osobami, które z Wieluniem związane są dzięki rodzinie czy przyjaciołom. Goście odwiedzający Wieluń w tym czasie doceniają te wydarzenia i podkreślają ich wyjątkowość, jak chociażby prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Vistuli Akademii Finansów i Biznesu w Warszawie.
Z Wieluniem zacząłem się przyjaźnić ponad trzy lata temu. Bardzo sobie cenię to miasto i jego atmosferę. To miasto jest przykładem aktywnie promowanej kultury lokalnej będącej zarazem godnym naśladowania przykładem kultury wysokiej. W jej promowaniu miasto ma swoje wielowiekowe tradycje. Dbają o nią również władze samorządowe oraz mieszkające tu osoby tworzące Wieluniowi wizerunek miasta nasyconego intelektualistami. Jest to znakomity przykład dla wielu innych miast w Polsce o podobnej wielkości, w których kwitnące życie kulturalne na pewno w dużym stopniu przyczynia się do wpływania na podniesienie jakości życia publicznego, co ma generalnie stymulować jakość polskiej klasy politycznej. Skoro zatem w mieście takim jak Wieluń istnieją fora wymiany poglądów na tak wysokim poziomie, to jest to dla mnie jako akademika podróżującego po kraju przesłanka ku podniesieniu poziomu debaty publicznej w Polsce (…) – mówi prof. Konarski.
Profesor Konarski uczestniczył w promocji książki profesora Tadeusza Olejnika w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, wysłuchał słuchowiska „ Kto jest dobrym Polakiem” autorstwa Krzysztofa Dudka i Marcina Żychlińskiego oraz koncertu Tre Voci w parki im. Żwirki i Wigury w Wieluniu.