Dostęp do aktualnych danych o wolnych łóżkach jest kluczowy dla koordynatorów ratownictwa medycznego i załóg karetek covidowych, którzy muszą przekazać pacjenta zakażonego koronawirusem do najbliższego szpitala. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych placówki walczące z epidemią COVID-19 wspomogą żołnierze WOT, do pomocy włączyli się także terytorialsi z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej będą wspierać szpitale, które zajmują się leczeniem pacjentów zakażonych koronawirusem, w aktualizacji danych o wolnych łóżkach – informuje Anna Leder, rzeczniczka prasowa łódzkiego NFZ-u. – Centrum e-Zdrowie przygotowało specjalną aplikację, która zapewnia całodobowy monitoring łóżek. Zbiorcze statystyki będą aktualizowane 7 dni w tygodniu, co 3-4 godziny, dlatego tak ważne jest wsparcie terytorialsów. W Łódzkiem w szpitalach, które zajmują się leczeniem COVID, mamy ponad 1 600 łóżek na II poziomie zabezpieczenia COVID-19. Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej trafili do pierwszych szpitali już w niedzielę. Żołnierze 9 ŁBOT będą pracowali w 12 szpitalach w Łódzkiem, między innymi w: MSWiA w Łodzi, Szpitalu Wojewódzkim w Bełchatowie, Szpital Biegańskiego, czyli nasz flagowy szpital zajmujący się leczeniem COVID, szpital IV poziomu, Tomaszowskim Centrum Zdrowia, Szpitalu Barlickiego w Łodzi, SP ZOZ w Łowiczu, Pabianickim Centrum Medycznym, Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim w Piotrkowie Trybunalskim, Szpitalu w Pajęcznie, Wojewódzkim szpitalu Zespolonym w Skierniewicach. Pomoc żołnierzy, terytorialsów jest nieoceniona i wszyscy ci dyrektorzy szpitali, którzy będą takiej pomocy oczekiwali, zgodnie z zapewnieniem zastępcy dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej także otrzymają taką pomoc.
Mamy niemal 300 łóżek COVID19, zapewniamy także specjalistyczną opiekę pacjentom ze schorzeniami kardiologicznymi. Wszystkie ręce na pokład – to wezwanie ministra zdrowia w naszym szpitalu jest codziennością. Od poniedziałku dołączą do nas żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, będą dla nas cennym pomocą w czynnościach administracyjnych. Zajmą się całodobową obsługą aplikacji, która pomaga w sprawnym informowaniu o wolnych łóżkach COVID – mówi dyrektor szpitala im Biegańskiego, Krzysztof Zarychta.
W związku z wejściem do systemu służby zdrowia programu ELC, monitorującego ewidencję łóżek przewidzianych dla pacjentów covidowych, 9ŁBOT nawiązała kontakt z dyrektorami szpitali odpowiedzialnymi za przyjęcia chorych z COVID 19 oraz zaoferowała pomoc przy prowadzeniu tej ewidencji – zapewnia ppłk. Marcin Siudziński, zastępca dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. – Od 8 listopada 9ŁBOT wspierać będzie 12 szpitali, pozostając w gotowości do wsparcia pozostałych.
Dane ze szpitali trafiają bezpośrednio do wojewódzkich koordynatorów ratownictwa medycznego, którzy następnie przekazują informacje o wolnych łóżkach w szpitalach do załóg karetek covidowych. Precyzyjne i aktualne dane o miejscach gotowych na przyjęcie pacjenta z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa, wymagającego hospitalizacji, jest kluczowe. Umożliwiają bowiem szybkie przekazanie pacjenta do najbliższego szpitala, który zagwarantuje jego przyjęcie.
Zaangażowanie Wojsk Obrony Terytorialnej w uzupełnianiu i monitorowaniu dostępności łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19 stanowi istotne wsparcie – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Od jakości i aktualności gromadzonych przez szpitale danych zależy to, jak szybko pacjent trafi do placówki i otrzyma niezbędną pomoc.
Sprawdzanie i aktualizowanie danych o wolnych łóżkach w szpitalach jest możliwe dzięki systemowi informatycznemu, udostępnionego przez Centrum e-Zdrowia. Żołnierze WOT zostali przeszkoleni z obsługi systemu przez Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.