Technikum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Wieluniu funkcjonuje od 2016 roku i proponuje dwa kierunki: technik analityk i technik ochrony środowiska. Po zdaniu matury i egzaminów zawodowych młodzież po tych kierunkach ma szerokie spektrum dalszego kształcenia. Może podjąć studia np. z weterynarii, farmacji, fizjoterapii, a nawet kryminalistyki i położnictwa. Placówka od lat prężnie współpracuje również z uczelniami wyższymi, między innymi z Politechniką Częstochowską i Uniwersytetem Opolskim.
Początkowo był to technik analityk – diagnosta laboratoryjny. W tym zawodzie kształcimy przyszłych pracowników kadry medycznej – tłumaczy Katarzyna Sikorska, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Technikum SPSK w Wieluniu. – Dzięki współpracy z uczelniami wyższymi, naszymi lokalnymi przedsiębiorcami, nasza szkoła może zapewnić bardzo wysoki poziom nauczania przedmiotów zawodowych, co przekłada się na wysokie wyniki egzaminów zawodowych oraz nie ukrywam, że ma bardzo duży wpływ na zdawalność przedmiotów na egzaminie, tj. matematyka, chemia czy biologia. Później, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku pracy, w 2019 roku otworzyliśmy kolejny kierunek, jest to technik ochrony środowiska. Jego celem jest przygotowanie uczniów do podejmowania wyzwań związanych z zarządzaniem środowiskiem naturalnym i dbaniem o bezpieczeństwo, przede wszystkim, życia na naszej planecie.
Współpraca rozwija się bardzo prężnie, bo w marcu, dzięki uprzejmości i wielkiemu zaangażowaniu pani dr Renaty Włodarczyk z Wydziału Infrastruktury i Ochrony Środowiska Politechniki Częstochowskiej, odbył się cykl wykładów poświęconych tematyce wykorzystania nowoczesnych źródeł energii oraz zarządzania środowiskiem. Dzięki temu, iż zajęcia odbywały się online, mogliśmy zaangażować wielu uczniów, którzy mogli posłuchać tych wykładów – mówi Karolina Kościelna, zastępca dyrektora Technikum SPSK w Wieluniu. – Mogliśmy także przypomnieć o różnych przedmiotach przyrodniczych i zachęcić ofertą, jaką ma Politechnika Częstochowska. Nie było to jedyne przedsięwzięcie, w którym braliśmy udział. Naszym partnerem jest również Uniwersytet Opolski, który zgodził się uczestniczyć w projekcie związanym z realizacją praktyk zawodowych. Zajęcia poprowadził prof. Tomasz Ciesielczuk oraz pani dr Katarzyna Łuczak z Instytutu Inżynierii środowiska i Biotechnologi. Państwo z uczelni przybyli do nas do szkoły. Uczniowie mieli szansę pod okiem wyspecjalizowanej kadry w pełni zrealizować zawarte treści programowe praktyk zawodowych. Dopełnieniem tego przedsięwzięcia była możliwość realizacji zajęć praktycznych przy współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Bardzo cieszymy się, że kolejni przedsiębiorcy z powiatu wieluńskiego z otwartością, a zarazem z profesjonalizmem nas wspomagają, bo przygotowanie kadry zawodowej jest bardzo ważne.
Odtwarzacz plików dźwiękowych
Fot. Facebook Liceum i Technikum SPSK w Wieluniu