Wieluński Dom Kultury bierze udział w projekcie „Teatr Polska 2022”. Dzięki temu mieszkańcy regionu będą mogli obejrzeć wspaniałe widowisko.
Jest to największy w naszym kraju program, który pozwala oglądać spektakle poza stałą siedzibą teatrów – mówi Magdalena Wujec, zastępca dyrektora w Wieluńskim Domu Kultury. – W sumie publiczność w Polsce obejrzy 147 pokazów spektakli w 76 miejscowościach, w tym w Wieluniu w Kino-Teatrze Syrena. Zobaczymy „Śmierć na gruszy” w reżyserii Łukasza Kosa. Na deskach Syreny zobaczymy go 24 października o godzinie 18:00. Jest to historia opowiedziana bardzo widowiskowymi środkami teatralnymi. W Kino-Teatrze Syrena nie mieliśmy jeszcze takiego spektaklu, który łączyłby taniec, muzykę, nowoczesne multimedia.
Celem projektu „Teatr Polska 2022” jest ułatwianie dostępu do najlepszych spektakli polskich teatrów mieszkańcom miejscowości, w których nie działa teatr instytucjonalny. Program popularyzuje sztukę oraz działa na rzecz niwelowania barier ekonomicznych w dostępie do teatru, szczególnie w miejscowościach oddalonych od dużych ośrodków.
To już 14. edycja programu, który organizowany jest przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego od 2009 roku. Spektakle wystawiane w ramach projektu obejrzało już niemal 300 tysięcy widzów w całym kraju. Tegoroczny budżet na dofinansowania pokazów wynosi 1,7 mln zł.
Spektakl „Śmierć na gruszy”
Na podstawie dramatu Witolda WandurskiegoReżyseria: Łukasz Kos
Muzyka: Grzegorz Fajngold (syntezatory), Piotr Gwadera (perkusja, perkusjonalia), Piotr Andrzejewski (gitara, bass, moog)
Choreografia: Sara Kozłowska, Teatr CHOREA
Konsultacje kostiumograficzno-scenograficzne: Daria Szymańska
Wideo, kamera live, plakat, grafika: Kamil Wallace
Obsada: Joanna Chmielecka, Joanna Filarska, Paweł Głowaty, Julia Jakubowska, Michał Jóźwik, Sara Kozłowska, Małgorzata Lipczyńska, Anna Maszewska, Wiktor Moraczewski, Ewa Otomańska, Elina Toneva, Tomasz Rodowicz
Światło: Kamil Urbanowicz
Dźwięk: Marcin Dobijański
Kierowniczka produkcji: Ewa Otomańska
Produkcja: Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi
Premiera: 20 sierpnia 2021 r., Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy
Czas trwania: 120 minut
Wiek widzów: 16+Po dekadach względnego pokoju i poczucia bezpieczeństwa trzech kolejnych pokoleń stajemy na naszym kontynencie wobec zagrożenia życia i wszystko wymyka się spod kontroli. Ostatnie dwa lata zostały naznaczone piętnem pandemii, poczuciem odosobnienia, lękiem przed nieznanym. Dziś wojna staje się realnym losem narodów Europy. Śmierć krąży wokół, a jej znaczenie wydaje się mieć wymiar inny niż zwykle. W takich czasach obowiązkiem każdego artysty jest szukanie i odnajdywanie wspólnych oraz najważniejszych ludzkich wartości, które zatrzymałyby eskalację nienawiści i strachu, a także pozwalały odbudowywać elementarny szacunek dla ludzkiej godności. W tych poszukiwaniach natknęliśmy się na wyjątkowego autora, aktywistę i twórcę teatru robotniczego, poezji oraz dramatów antywojennych – Witolda Wandurskiego.