Słuchamy Krakowa, dokumentujemy i opowiadamy miasto – tymi słowami rozpoczął swoje wystąpienie Jacek Salwiński, zastępca dyrektora Muzeum Krakowa podczas otwarcia wystawy „Sztuka polska przełomu wieków XIX/XX ze zbiorów Muzeum Krakowa” w Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Dyrektor Salwiński przedstawiał słuchaczom wizję i misję Muzeum Krakowa, opowiedział o jego licznych i znanych oddziałach, jak chociażby Rydlówka. Z kolei Michał Hankus, kurator tego muzeum, opowiedział o zbiorach, które można zobaczyć obecnie w Wieluniu.
To jest świetna okazja do zaprezentowania państwu pięknej sztuki Krakowa z przełomu XIX i XX wieku, ale też z czasów pierwszej awangardy, czyli z dwudziestolecia międzywojennego. Na wystawie można zobaczyć prace Wojciecha Weissa, Aksentowicza, Malczewskiego. Również świetne szkice i rysunki Włodzimierza Tetmajera związane z Bronowicami, czyli dawniej podkrakowską wsią znaną z „Wesela”, z historii Rydla. Ale również związaną mocno z życiem i twórczością Włodzimierza Tetmajera, artysty, polityka, malarza, świetnego rysownika. Również pięknym zbiorem, który państwo zobaczycie, jest wspaniała ceramika krakowska pochodząca z początku XX wieku związana z wytwórnią ceramiki, majoliki z podkrakowskich Dębnik. Obecnie jest to dzielnica Krakowa znajdująca się bardzo blisko Wawelu, ale w XIX wieku była osobną enklawą niezależną od miasta i tam powstawały świetne, secesyjne wyroby ceramiczne – mówi Michał Hankus, kurator Muzeum Miasta Krakowa.
Wywiad z naszym gościem znajdziesz tutaj.
Za sprawą nowej wystawy w Muzeum Ziemi Wieluńskiej możemy od 10 maja oglądać w Wieluniu dzieła polskich twórców, których malarstwo bardzo rzadko trafia do takich małych miast i zwykle, żeby podziwiać ich obrazy musimy udać się do czołowych Muzeów Narodowych naszego kraju. Jest to piękna forma uczczenia 60-lecia odrodzenia Muzeum, która zapewne ucieszy oczy i serca mieszkańców naszego terenu. Podczas otwarcia wystawy, oprócz obrazów, zobaczyłam rzeźby, medaliony i piękną ceramikę z przełomu XIX i XX wieku. Bardzo się cieszę, że te niesamowite dzieła przyjechały do nas, a my nie musimy fatygować się poza Wieluń, żeby je podziwiać. Mnie osobiście pozytywnie zaskoczyła oglądana ceramika. Zachęcam wszystkich Państwa do odwiedzania naszego muzeum i obejrzenia tej wyjątkowej wystawy – mówi nam Ewa Pabisiak-Matuszczyk, miłośniczka sztuki.
Przypomnijmy: wystawa, która pokazuje dzieła takich mistrzów jak Malczewski, Kossak, Tetmajer, Witkiewicz, czynna będzie do 18 sierpnia.