Trzydzieści ikon wykonanych przez uczniów Wydziału Ikonopisarstwa „Theotokos” Śląskiej Szkoły Ikonograwicznej w Prudniku-Kluczborku wystawionych jest na nowej czasowej wystawie w Muzeum w Praszce. Ekspozycja nosi tytuł „Sztuka pisania ikon” i prezentowana będzie do końca października.
Na wystawie można podziwiać nie tylko barwy i sposób wykonania ikon, ale także ich bogatą symbolikę – mówi Maria Feliks, p.o. dyrektora muzeum. – Mówimy o pisaniu ikon, ponieważ ikony traktujemy nie tylko jako obraz religijny, ale także jako Pismo Święte. Tak naprawdę nie powinno się wieszać ikon, tylko powinny one stać na podstawkach. Powinno się je traktować tak samo księgę. (…) Ikony mają bardzo bogatą symbolikę. Każdy gest, każde ułożenie rąk, każdy symbol czy znak, który się pojawia na ikonie ma swoje odpowiednie znaczenie i przesłanie. Aby tak naprawdę zrozumieć wymowę konkretnej ikony trzeba zagłębić się, poczytać Pismo Święte. Każda ikona ma zazwyczaj odniesienie do konkretnej ewangelii, fragmentu Pisma. Można powiedzieć, że każdy obrazek jest historią, którą przedstawia.
Ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyńskiej, wyobrażający postacie świętych, sceny z ich życia, sceny biblijne lub liturgiczno-symboliczne, charakterystyczny dla chrześcijańskich Kościołów wschodnich, w tym prawosławnego i greckokatolickiego *
Sztuka pisania ikon, to bardzo fascynująca technika, która wywodzi się z kościoła wschodniego – kontynuuje Maria Feliks. – Rozwijała się od wczesnego średniowiecza, a obecnie przeżywa swój „renesans”. Wiele osób interesuje się ikonami i ich pisaniem. Zachęcamy do spojrzenia na wystawę nie tylko od strony dzieła sztuki, ale także jako obraz, który powstaje w specyficznych warunkach. Do powstania ikony potrzebna jest bowiem atmosfera kontemplacji, skupienia, a także modlitwy. Także sama technika malowania na odpowiednio przygotowanej desce za pomocą farb temperowych opartych na naturalnych spoiwach. Zazwyczaj jest to żółtko jaja. Wykorzystywane są naturalne barwniki. To wszystko sprawia, że choć podziwiamy tę zewnętrzną warstwę obrazu, to warto jednak pamiętać o tej dosyć skomplikowanej, ale odnoszącej bardzo piękne efekty technice sztuki.
Wystawę oglądać można w Muzeum w Praszce do końca października.
Placówka czynna jest codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 15:00.
* – źródło: wikipedia.pl