Na placu musztry 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia odbył się uroczysty apel z okazji Centralnych Obchodów Święta Wojsk Łączności i Informatyki oraz Święta 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia z udziałem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesława Kukuły. Nie zabrakło również oficerów Wojska Polskiego, samorządowców województwa łódzkiego oraz lokalnych, mieszkańców regionu, dzieci i młodzieży.
Dowódca 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia płk. Wojciech Daniłowski w wielu ciepłych słowach zwrócił się do żołnierzy służących w tej jednostce, podkreślając jak ważna jest ich służba i praca na rzecz obronności naszego kraju.
W minionym roku stawiliśmy czoła wielu wyzwaniom, a każdy z nas wykazał się nie tylko odwagą, ale i umiejętnością pracy w zespole. Nasze osiągnięcia to element zaangażowania i determinacji. To właśnie te cechy sprawiają, że nasza brygada jest w pełni przygotowana na każde wyzwanie, które przed nami stoi. Najlepiej pokazaliśmy to, biorąc udział w zwalczaniu skutków klęski powodzi, która miała miejsce na Dolnym Śląsku, gdzie było zaangażowanych ponad 1000 żołnierzy w miejscowościach Lądek Zdrój oraz Kłodzko. Technika najnowszej generacji to bardzo dużo, jednak cóż ona znaczy bez dobrze wyszkolonego żołnierza. Patrząc z perspektywy tych pięciu lat, kiedy pełnię funkcję dowódcy, z pełną odpowiedzialnością pragnę podkreślić, że łącznościowcy z Sieradza byli, są i będą w gronie najlepszych specjalistów (…) – mówił płk. Daniłowski.
Wasza niełatwa służba i praca są mi wyjątkowo bliskie – mówił z kolei Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła, który osobiście rozmawiał z żołnierzami, wymieniając się z nimi wspomnieniami z wojska. – Darzę was nie tylko szacunkiem, ale i szczególnym rodzajem sympatii zarezerwowanym dla ludzi, których łączy poczucie jedności wynikającej ze świadomości wspólnego celu, drogi do niego prowadzącej, ale również respektu do zagadnień, których złożoność jest świadomością tak niewielu. Chcę, abyście wiedzieli, że obok waszych wysiłków żaden z dowódców sił zbrojnych nie przechodzi obojętnie. Każdy z nas musi sobie zdawać sprawę z tego, że łączność w wojsku czyni jakąkolwiek broń użyteczną. Co więcej, bez odpowiednio zbudowanego i zabezpieczonego systemu łączności nie może być mowy o skutecznym działaniu któregokolwiek z tych rodzajów sił zbrojnych (…). Naszym przeznaczeniem nie jest bohaterska śmierć na polu walki, ale zwyciężanie.
płk Piotr Chodowiec, szef Zarządu Kierowania i Dowodzenia – P6 przypomniał historię Wojsk Łączności i Informatyki, przywołując datę 18 października:
Ten dzień nasi przodkowie przyjęli jako święto Wojsk Łączności, dzisiaj Wojsk Łączności i Informatyki. Tego dnia 466 lat temu, w 1558 roku ustanowione zostało pierwsze połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją. Było to pierwsze nowożytne urządzenie pocztowe zainicjowane przez króla Zygmunta Augusta. Od tego czasu wojska łączności doskonalą się i dostosowują, podlegając nieustannemu rozwojowi, czyli transformacji, która jest stałym i pewnym elementem naszej służby łącznościowców i informatyków. Podążamy za rozwojem nowoczesnych technologii (…).
Święto w 15 Sieradzkiej Brygadzie Wsparcia Dowodzenia to również odznaczenia żołnierzy, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju swoich jednostek oraz pracowników cywilnych wojska. Była to również doskonała okazja do przypomnienia historii jednostki i żołnierzy, którzy ją tworzyli.
Po raz pierwszy na tej uroczystości była Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa łódzkiego:
Jestem tutaj pierwszy raz również w funkcji wicemarszałka i jestem pod ogromnym wrażeniem tego święta. Widać tutaj ogromne zaangażowanie wojska, jak i lokalnej społeczności. Ma to również duże znaczenie edukacyjne, bo są tutaj dzieci i młodzież, którzy w przyszłości może zasilą szeregi Wojska Polskiego.
Na święcie byli nauczyciele i uczniowie klasy mundurowej z II Liceum Ogólnokształcącego im. Janusza Korczaka w Wieluniu z dyrektor szkoły Renatą Tatarą na czele.
Obecnie mamy dwa plutony: drugi i trzeci pluton Oddziału Przygotowania Wojskowego i dzisiaj mamy zaszczyt uczestniczyć w Dniu Otwartych Koszar w 15 Brygadzie Wsparcia Dowodzenia w Sieradzu. Od dwóch lat mamy umowę podpisaną z dowódcą płk. Wojciechem Daniłowskim i w ramach tej współpracy dzisiaj tutaj gościmy. Ale nie jesteśmy tutaj po raz pierwszy, bo druga i trzecia klasa przyjeżdża tutaj cyklicznie na zajęcia – podkreśla Renata Tatara, dyrektorka II LO w Wieluniu.
Do tej klasy uczęszczają Weronika Utta i Jakub Banaszewski:
Ja jestem w klasie wojskowej, bo bardzo jestem związana z mundurem, ponieważ jestem w Ochotniczej Straży Pożarnej. W mundurze czuję się bardzo dobrze. Jest to dla mnie zaszczyt, że mogę go nosić – mówi Weronika.
Mój tata jest policjantem. Cenię honor i szanuję wojsko. I jestem bardzo dumny, że mogę być w takiej klasie. Chcę iść do Wrocławia na studia oficerskie, a później wstąpić do wojska – dodaje Jakub.
Patrycja Jabłońska podkreśla, że zarówno wojsko, jak i staż to służba dla drugiego człowieka:
Fascynuje mnie jedno i drugie. Zobaczymy, jak losy się ułożą.
Daniel Pich od dziecka marzył o tym, aby być żołnierzem:
Bardzo interesuje mnie wojsko, w zasadzie od zawsze. Chcę w przyszłości być żołnierzem i ta klasa mundurowa daje mi doskonałą okazję do tego, aby się podszkolić. Interesują mnie wojska pancerne.
Na odwiedzających w ten dzień jednostkę czekało wiele atrakcji: pokaz sprzętu łączności, możliwość zwiedzenia Sali Tradycji 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, wykonywanie strzelań na urządzeniu treningowym Śnieżnik, strefa dziecka w hali sportowej oraz punkt nauki udzielania pierwszej pomocy.