W dniach 27-30 sierpnia odbędzie się Święto Łodzi Filmowej. 75 lat historii kina. W ciągu 4 dni przygotowano 15 wydarzeń w 3 miastach: Łodzi, Bełchatowie i w Wieluniu. Pod hasłem Daj się ponieść filmowym (r)ewolucjom kryje się szereg pokazów filmowych, spotkań z twórcami, warsztatów, a także wycieczek tropem łódzkich szlaków filmowych. W Wieluniu wydarzenie będzie miało miejsce 28 sierpnia.
To będzie cały dzień atrakcji i projekcji – mówi organizatorka imprezy, Malwina Czajka. – Zaczynamy o 13:00, a kończymy późnym wieczorem, bo około 22:30. O 13:00 zaczynamy warsztatami dziennikarstwa filmowego, z Michałem Piepiórką, który jest filmoznawcą, krytykiem filmowym, ale też poczytnym blogerem z bloga Bliżej Ekranu. I on, jako przedstawiciel Uniwersytetu Łódzkiego, będzie prowadził warsztaty, w których opowie o tych najnowszych, najświeższych formach krytyki filmowej, jak podcast, blog czy video esej. I będzie można spróbować swoich sił w tych gatunkach krytyczno – filmowych. O 16:30 zapraszamy na blok filmów Wytwórni Filmów Oświatowych z takim tytułem, mocnym, Bogdana Dziworskiego „Krzyż i topór”, to jest 1972 rok, ale to jest klasyka kina krótkometrażowego. Oprócz seansów krótkich metraży będzie wykład Kuby Mikurdy, krytyka filmowego, ale i reżysera, który będzie opowiadał o tym, dlaczego te filmy są tak ciekawe i dlaczego one dzisiaj, współcześnie, mają duże znaczenie dla tych, którzy w przyszłości chcieliby robić filmy. O 17:45 zapraszamy na spotkanie z filmami Leszka Dawida, a więc twórcy „Jesteś Bogiem” czy też najnowszego serialowego hitu Netflixa „W głębi lasu”. Na początek pokażemy jego filmy, które robił jeszcze w szkole filmowej i na początku swojej drogi filmowej, czyli „ Bar na Viktorii” i „Moje miejsce”. To są filmy, od których zaczynał swoją karierę i które dały mu pierwsze kroki w świat filmowy. Nagrody i to jak wtedy zostały znakomicie zrobione, pozwoliły mu tworzyć teraz swobodnie swoje autorskie seriale. I z Leszkiem Dawidem spotkamy się online. Będzie można wziąć udział w spotkaniu z nim i zadać mu pytania. A o 20:30 zapraszamy na spotkanie z filmem „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego, ale to nie tylko sam film. Chcemy rozszerzyć kontekst filmu, który zobaczymy, o spotkanie z Wenancjuszem Szusterem z Łódź Film Commission, jak wygląda szukanie lokacji filmowych dla twórców filmowych. Jak to się robi, że oni w województwie kręcą swoje filmy.
Wieluński Dom Kultury po raz pierwszy uczestniczy w tym wydarzeniu.
W ogóle bardzo się cieszę, że udało nam się wziąć udział w tym przedsięwzięciu, bo tylko dwa miasta będą współpracować z Łodzią Filmową. Myślę, że jest to ukłon w naszą stronę ze względu na liczbę widzów w naszym kinie i to, że Kino Teatr Syrena zaczyna być sławny i zaczyna mieć renomę ze względu na to, że mnóstwo filmów wyświetlamy, bardzo często nowości. Warsztaty z powodu korononawirusa będą bardzo restrykcyjne, jeżeli chodzi o wymagania epidemiczne. Natomiast święto filmu będzie już w kinie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Festiwal Kamera Akcja, ale współpracują wszystkie najważniejsze instytucje artystyczne, bo i Szkoła Filmowa w Łodzi, i Filmoteka Narodowa, Klub Wytwórnia, Łódź Film Commission, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Uniwersytet Łódzki i oczywiście Wieluński Dom Kultury – podkreśla Elżbieta Kalińska, dyrektorka WDK-u.
Warto dodać, że wszystkie wydarzenia związane ze Świętem Łodzi Filmowej są bezpłatne.
Harmonogram wydarzeń „Święto Łodzi Filmowej”