28 lutego uczniowie Zespołu Placówek Specjalnych w Praszce świętowali Dzień Radia.
Święto Radia wypada 13 lutego, ale w tym czasie mieliśmy ferie, dlatego warsztaty przełożyliśmy na inny termin – wyjaśnia Agnieszka Soberka, dyrektorka placówki.
W ramach warsztatów dla uczniów szkoły podstawowej nauczycielki przygotowały różne atrakcje. Na początku spotkania uczestnicy wysłuchali utworu Juliana Tuwima „Ptasie radio”, które miało im „przedstawić” tematykę zajęć. Następnie wspólnie ułożyli hasło: „DZIEŃ RADIA”.
Podczas każdej okazji chcemy rozwijać u dzieci i uczniów ciekawość świata oraz wiedzę o otaczającej rzeczywistości – podkreśla Agnieszka Soberka. – To ważne, aby każdy miał poczucie sprawstwa, to buduje poczucie własnej wartości.
Oprócz wiersza uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła im historię radia i wyjaśniła najważniejsze pojęcia dotyczące pracy w rozgłośni radiowej. Ostatnim elementem warsztatów była zabawa w głuchy telefon.
Z okazji święta radia do placówki został także zaproszony gość – Gabriel Wyględacz, prezes Radia Ziemi Wieluńskiej – który przybliżył uczniom warsztat dziennikarza radiowego.
Już teraz wiem, dlaczego czasami nie odbiera radio w aucie lub w domu – mówi Angelika Balińska, uczennica klasy V.
Wiemy też, że w radiu pracują nie tylko dziennikarze, bo za pracę radia odpowiada dużo osób – dodaje Franciszek Nikel, uczeń klasy III.
Uczniowie mieli również okazję zobaczyć, jakimi narzędziami pracuje dziennikarz radiowy.
Spotkanie z panem Gabrielem było bardzo ciekawe dla naszych uczniów, dowiedzieli się wielu ciekawostek o pracy dziennikarza – dodaje dyrektor Soberka.
Upamiętnieniem spotkania z panem Gabrielem Wyględaczem było wspólne zdjęcie.
Dla starszych uczniów, Szkoły Przysposabiającej do Pracy, została zorganizowana wycieczka do Radia Ziemi Wieluńskiej (wtorek 7 marca – dop. red.), podczas której obejrzeli najważniejsze pomieszczenia znajdujące się w siedzibie radia.
Uczniowie mogli zobaczyć stół emisyjny, profesjonalne mikrofony oraz mnóstwo innych urządzeń niezbędnych w pracy realizatora dźwięku – podkreśla Agnieszka Soberka.
Przy Zespole Placówek Specjalnych działa Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych w Praszce, na który można oddać 1,5% z podatku.
Więcej informacji z życia placówki i jej podopiecznych znajdziecie na oficjalnym profilu placówki na Facebooku (dop. red.).