Były wystawy historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego, umundurowania i wyposażenia żołnierzy Wojska Polskiego – w spacerach poprowadzonych śladami międzywojennego garnizonu w Łodzi wzięły udział setki zainteresowanych osób. W samym byłym budynku koszar 28 Pułku Strzelców Kaniowskich – aktualnie siedzibie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – przygotowano wystawy, pokazy filmów, można było także zagrać w historyczne gry edukacyjne czy zwiedzić Izbę Pamięci Strzelców Kaniowskich. Na „Święto Niepodległości w koszarach Strzelców Kaniowskich” zaprosili mieszkańców marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”.
Sonia Dymitrowa, Jednostka Strzelecka 4008 Łódź:
Prezentujemy na naszym stoisku karabinek AKMS kaliber 7,62, magazynek mieści 30 sztuk amunicji. Waga bez amunicji to 3,43 kilograma, z amunicją 4,42. W Wojsku Polskim już nie jest używany, ale popularny jest na pewno w krajach arabskich. Nie wiem, czy można powiedzieć, że w siłach zbrojnych państw, ale na pewno korzystają z niej wszelkiego rodzaju „bojownicy”.
Mateusz Limiera, Stowarzyszenie Historyczne „Strzelcy Kaniowscy”:
Jesteśmy w centrum wojskowej Łodzi okresu międzywojennego. Innego, lepszego miejsca, żeby w tym mieście świętować odzyskanie niepodległości nie można sobie wymarzyć. To tutaj stacjonowali żołnierze walczący w Bitwie Warszawskiej czy w obronie granic. Teren szczególny, miejsce wyjątkowe. Warto wspomnieć także, że 28 Pułk Strzelców Kaniowskich świętował w tym dniu swoje święto pułkowe.
Martyna Paluszkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego:
Dzisiejsze wydarzenie jest efektem naszej bardzo dobrej współpracy ze „Strzelcami Kaniowskimi”, rozpoczętej od inscenizacji w Beleniu, organizowanej na początku września bieżącego roku. Zobaczyć możemy Wojsko Polskie, reprezentowane między innymi przez kawalerię powietrzną, WOT, Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego czy WKU.
Posłuchaj relacji:
Oprócz wydarzenia organizowanego przez Strzelców Kaniowskich na terenie byłych koszar 28 PSK mieszkańcy miasta i regionu uczestniczyć mogli w Łodzi w Marszu Niepodległości, pikniku organizowanym przez łódzką Manufakturę czy wielu koncertach i wystawach przygotowanych przez liczne instytucje kultury.
A tak świętowanie przez Polaków odzyskania niepodległości komentowali członkowie oficjalnej delegacji z Czech, odwiedzający wczoraj Łódź: