Jestem odpowiedzialny za każdego uchodźcę z Ukrainy, który przebywa na terenie powiatu wieluńskiego – mówił wczoraj Marek Kieler, starosta powiatu wieluńskiego podczas spotkania z Ukraińcami i rodzinami, które przyjęły ich pod swój dach. Spotkanie odbyło się w sali 101 Starostwa Powiatowego w Wieluniu. Sala pękała w szwach.
Na spotkanie przyjechały Olena z Odessy i Maryna z Marganecu, które znalazły schronienie u rodziny w Rychłocicach. Poznały się w schronie przeciwbombowym. Olena uciekała z 12-letnią córką i z synem, który 4 dni przed przekroczeniem granicy skończył 18 lat. Niestety nie mógł pojechać dalej. Maryna ma dzieci w wieku 5, 10 i 17 lat. Udało mi się przekroczyć granicę ukraińsko-polską, z której zabrała je rodzina z gminy Konopnica.
Natalia mieszka w Wieluniu. W wyniku zawieruchy wojennej sprowadziła tutaj swoją rodzinę, która z malutkimi dziećmi szła ponad 8 kilometrów w mrozie do granicy polsko-ukraińskiej: Moja rodzina mieszka 150 kilometrów od Kijowa. 10 godzin czekali na granicy, wcześniej szli z tymi dziećmi 8 godzin. Wszystkie rzeczy zostawili, bo było im bardzo ciężko. Mają małe dzieci 3 miesiące i 4 miesiące, i 1,5 roczku, i 10 lat. Tutaj nam jest bardzo dobrze. Dziękuję bardzo.
Tomasz Sułkowski z Wielunia dał schronienie dwóm kobietom z czwórką dzieci:
Dzieci w wieku 10, 12 lat i dwa brzdące po 1,5 roku. Przygotowaliśmy im dwa pokoje, zorganizowaliśmy łóżeczka, widać, że są zadowoleni. Uciekając przed wojną ponad 20 kilometrów, szły z tą czwórką dzieci, mając jeden wózek, jedną małą walizeczkę i dwa małe plecaki. Powoli zaczynają opowiadać, otwierać się. Jak u nas troszkę ta bariera językowa występuje, tak u dzieci, a mamy dwójkę, ta bariera nie istnieje. Dom żyje, coś pięknego. Jeżeli zostanie im zapewnione inne lokum, to z żoną i tak będziemy chcieli przyjąć kolejnych.
Co ustalono?
1) Każdy uchodźca musi się zarejestrować w punkcie, który zostanie otwarty w poniedziałek w Wieluniu przy ul. Królewskiej 1 (w punkcie zbiórki darów). Od godziny 12:00 do 15:00 będzie tam pracownik biurowy, który będzie rejestrował Ukraińców. Rejestracja jest potrzebna, aby udzielić każdej osobie celowej pomocy. Od razu będzie można wziąć również potrzebne dary, które zgromadzili mieszkańcy Wielunia;
2) Każde dziecko w wielu przedszkolnym i szkolnym będzie miało miejsce w placówkach oświatowych powiatu wieluńskiego z bezpłatną nauką języka polskiego;
3) Każda osoba uciekająca przed wojną otrzyma pomoc psychologiczną;
4) Powiatowy Urząd Pracy będzie kierował Ukraińców do pracy, a jeżeli takiej nie będzie, uchodźcy otrzymają zasiłek.
Więcej szczegółów o ustaleniach podamy niebawem.