„Żarty się nie kończą! Zabawa literaturą” to projekt poruszający temat literatury pięknej poprzez aktywizację odbiorców z każdej grupy wiekowej poprzez prezentowanie humorystycznych walorów beletrystyki. Projekt, który prowadzi Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wieluniu, zainaugurowało dziś spotkanie z Panem Poetą, największym, bo prawie dwumetrowym bajkopisarzem. Autorem zabawnych rymowanych historii, które uczą morałem, a bawią treścią.
Dzieci lubią się śmiać i staram się tak opowiedzieć historię, aby to było zabawne dla nich, ale też dla mam i tatusiów. Włączam też w to wiele zabaw, w które angażują dzieci – mówi Pan Poeta. – Moim zdaniem, dzieci dzięki temu łatwiej zapamiętują treść książki i wynoszą coś z takiego spotkania w przeciwieństwie do takiej formy, gdzie ja jako autor, siedziałbym i opowiadał o swoich książkach. To dla dzieci jest nudne, a dzieci są bardzo szczerymi odbiorcami i jak coś im się nie podoba, to dają temu wyraz. Ja rozmawiam z nimi o moich książkach, które napisałem. Na przykład o kurze, która tyła na diecie. Kura chciała być szczupła i wyglądać świetnie, ale cały czas zmagała się z podjadaniem. Tu dziubnęła serek, tam szyneczkę i w konsekwencji nie uda jej się schudnąć. Ale na końcu akceptuje siebie taką, jaką jest. I to jest ważna treść, jaką dzieci otrzymują, że nieważne jak wyglądamy. Ważne jacy jesteśmy dla innych, jaki mamy charakter. Bo tak naprawdę to inni doceniają, a nie wygląd.
Posłuchaj również rozmowy z Panem Poetą.
Dzięki współpracy z Fundacją PZU wieluńska biblioteka zorganizuje atrakcyjne wydarzenia kulturalne dla czytelników skupionych w MiGBP oraz Filii Bibliotecznej dla Dzieci.
Najmłodsi czytelnicy mogą uczestniczyć w ciekawych imprezach kulturalnych: spotkaniu autorskim, warsztatach ilustratorskich i inscenizacji teatralnej. Po raz pierwszy, dla dzieci i młodzieży zorganizowane zostaną warsztaty muzyczno-literackie oparte na poezji Wisławy Szymborskiej. Zajęcia przeprowadzi Małgorzata Lewińska, przy profesjonalnym akompaniamencie i udziale instruktora śpiewu. Jest to nowatorska forma działań kulturalnych. Zadanie zakończy prezentacja powarsztatowa. Dla młodzieży i dorosłych zaplanowane jest spotkanie autorskie z Alkiem Rogozińskim. Projekt ma integrować i wychowywać poprzez obcowanie z literaturę. Dzięki projektowi chcemy wyrównać szanse w dostępie do kultury wśród beneficjentów z obszarów wiejskich i wiejsko-miejskich Gminy Wieluń
– mówi nam autorka projektu Anna Wypych.
Wywiad z autorką projektu i z dyrektorką Biblioteki znajdziesz tutaj.