XVI-wieczny kościółek w Grębieniu to perełka architektury drewnianej w gminie Pątnów. W jego wnętrzu znajdują się późnogotyckie malowidła, które zachwycają znawców sztuki i turystów. Dziś, podczas kolejnego spotkania z cyklu „Porozmawiamy o sztuce”, które odbędzie się o godzinie 17:00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, będzie mowa właśnie o tych zdobieniach:
Kolejnym gościem będzie Agnieszka Lorenc-Karczewska, która jest kierowniczką Oddziału Terenowego w Łodzi Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Bedzie mówiła o bardzo pięknym kościele w Grębieniu i o polichromii, jaka jest zachowana, tej sprzed prawie 500 lat, oraz o innych kościołach drewnianych województwa łódzkiego. Warto będzie przyjść, posłuchać, zmierzyć się z tym tematem, ale przede wszystkim docenić to piękno i ten zabytek, jaki mamy tu w zasięgu ręki, do którego możemy już docierać w formie wycieczkowej – mówi Jan Książek, dyrektor Muzeum Ziemi Wieluńskiej.
Kościółek został ufundowany przez kapitułę gnieźnieńską i jest jednym z najstarszych drewnianych zabytków województwa łódzkiego. Podobnie jak kościół w Popowicach jest przykładem kościoła w stylu wieluńskim. Wewnątrz zachowały się detale z późnogotyckim zdobnictwem. W ołtarzu głównym jest późnogotycki tryptyk z początku XVI wieku z rzeźbami Matki Boskiej, św. Barbary i św. Mikołaja. Ołtarze boczne w stylu barokowym pochodzą z XVII w.
O tym zabytku posłuchasz również w naszej audycji LEADER, którą znajdziesz tutaj. Znajdziesz tu również galerię zdjęć z tego kościółka.