Archeolodzy z Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą prace badawcze na stanowisku kultury łużyckiej zlokalizowanym w Dąbrowie koło Wielunia. Rozmawia Grzegorz Nowak.
Badaliśmy stanowisko, które już wcześnie dostarczyło grobów kultury łużyckiej, czyli epoka brązu i wczesna epoka żelaza. W tym roku kontynuowaliśmy te badania, natomiast nie odkryliśmy grobów, ale odkryliśmy ślady osady. Jest to przede wszystkim ceramika, fragmenty naczyń glinianych. Ale odkryliśmy też trzy obiekty, które prawdopodobnie pełniły jakąś funkcję gospodarczą. Może były to jakieś jamy zasobowe, może jakieś jamy produkcyjne. Jeszcze dzisiaj nie odpowiemy na to pytanie, jaką funkcję one pełniły, być może nie odpowiemy na nie w ogóle. Na terenie tej części, którą w tym sezonie badamy odkryliśmy przedmiot brązowy, który wskazuje chyba na pradziejowe pochodzenie. To była chyba jakaś ozdoba. Odkryliśmy też prawdopodobnie monetę z okresu wpływów rzymskich, prawdopodobnie z 3 wieku naszej ery, natomiast nie mogę nic więcej powiedzieć, ponieważ ten zabytek musi zostać poddany zabiegom konserwatorskim, żeby ujawnić całą jego krasę i pokazać co znajduje się na awersie i rewersie tej monety.
– mówił kierownik badań dr hab. Radosław Janiak z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Posłuchaj więcej:
O tym jak wygląda praca archeologa w terenie opowiadają Dominik Matyśkiewicz i Dominik Szabłowski, studenci archeologii z Uniwersytetu Łódzkiego, uczestnicy ekspedycji badawczej:
Wykład dr. hab. Radosława Janiaka „Archeologicznymi ścieżkami od Kurowa do Dąbrowy” dostępny jest TUTAJ.